Annonce
Cykling 4. feb. 2012 KL. 22.17

Dramatisk styrt lagde dæmper på seksdagesjagt

Iljo Keisse og Marc Hester i spidsen for det københavnske seksdagesløb.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Seksdagesrytternes ofte barske arbejdsbetingelser stilledes til skue under aftenens første halvtimes jagt, da begivenheden i Ballerup Super Arena ramtes af årets første styrt.

Lykkeligvis fik det ingen alvorlige konsekvenser, og det kan ligeledes betragtes som yderst heldigt, at kun to ryttere blev impliceret.

Kom galt af sted i et skift
Det var løbets store positive overraskelse, par nr. 1 med tjekken Martin Blaha og tyskeren Marcel Barth, der kom galt af sted i et skift ved udgangen af det ene sving.

Med et brag røg rytterne i banelegemet, og det lagde straks en dæmper på udfoldelserne hos de øvrige ryttere.

LÆS OGSÅ Danskerstrid koster par nr. 7 føringen

Blaha kom forholdsvis hurtigt på cyklen igen, mens Barth måtte en tur i lægekabinen for at få behandlet sine skrammer.

Tyskeren, der oprindelig slet ikke skulle have været med i det københavnske seksdagesløb, men blev tilkaldt, da Blahas landsmand og faste makker Jiri Hochmann måtte melde fra på grund af sygdom, virkede dog også rimeligt frisk efter endt behandling.

Indædt fight mellem danskerne
Da parret havde sundet sig, strammedes tempoet i feltet atter, og jagten leverede et nyt bevis på, at de danske topnavne i løbet ikke under hinanden noget.

Marc Hester leverede sammen med sin belgiske stjernemakker Iljo Keisse en glimrende præstation, og da parret havde bragt sig alene i spidsen for jagten, sørgede de godt og grundigt for, at deres position ikke siden truedes.

LÆS OGSÅ Intens kur skaber fornyet håb hos par nummer 7

Det kom mest markant til udtryk, da Alex Rasmussen og Michael Mørkøv prøvede at bringe sig på omgangshøjde med rivalerne. Straks var Keisse-Hester på hjul, og samtidig skærpedes farten i feltet.

I stedet for at fortsætte satsningen valgte Michael Mørkøv at slå op i banen, troligt fulgt af Marc Hester, og parrene fulgtes ad helt ned i den bagerste ende af feltet.

To par på omgangshøjde i spidsen
Dermed sluttede Keisse-Hester en runde eller mere foran alle de øvrige, og i kraft af løbets højeste pointtal, 132, strøg de også til tops sammenlagt på omgangshøjde med de indtil da førende tyskere Robert Bartko-Leif Lampater med 108.

LÆS STILLINGENStillingen i seksdagesløbet lørdag aften

Alex Rasmussen-Michael Mørkøv følger med 129 point på tredjepladsen en omgang efter. Fire par har et minus på to rundet, men i hvert fald de tre af dem, Franco Marvulli, Schweiz-Jesper Mørkøv, Danny Stam-Wim Stroetinga, Holland, samt Barth-Blaha er med henholdsvis 97, 88 og 85 point tæt på at score den bonusomgang, der registreres ved 100 point.

FACEBOOK Bliv ven med Politiken

Annonce
stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Dine penge
27. maj. KL. 22.36
Selvjustits. Forbrugerøkonom i Nordea mener, at de unge selv skal have lov at bestemme over deres penge. - Foto: Privatfoto

Lad konfirmanderne råde over pengegaverne

Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe