Annonce
Annonce
Annonce
Cykling 31. mar. 2012 KL. 16.52

Dansk joker i giganternes kamp

Matti Breschel presser sig på i favoritkredsen i Flandern Rundt lige efter Tom Boonen og Fabian Cancellara.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Når der tales om favoritter op til klassikeren Flandern Rundt, er det igen og igen belgieren Tom Boonen (Omega Pharma-Quick Step) og schweizeren Fabian Cancellara (RadioShack-Nissan), som bringes på bane.

Læs ogsåForslået fighter skal give Riis nyt håb

De to har simpelthen markeret sig så exceptionelt i forårets hidtidige endags styrkeprøver, at de synes at befinde sig i en klasse over rivalerne, når de allerskrappeste strabadser melder sig.

Maksimal opbakning fra holdet
Men i gruppen umiddelbart efter de to femstjernede vinderbud indtager den danske endags specialist Matti Breschel positionen som en særdeles fremtrædende joker.

Den 27-årige Rabobank rytter kan regne med maksimal opbakning fra sit hollandske mandskabs side, og han satser benhårdt på at fortsætte fremgangen fra sidste søndags Gent-Wevelgem, hvor han kun måtte bøjes sig for Boonen og slovakken Peter Sagan (Liquigas).

Foretrækker Amstel Gold Race for Paris-Roubaix
»Flandern Rundt er mit helt store mål her i foråret. Specielt efter at jeg i samråd med holdets ledelse har valgt at droppe Paris-Roubaix«, fortæller Matti Breschel.

Læs ogsåAfstemning spår Matti Breschel kanonresultat i klassiker

»Jeg har jo tidligere været meget opsat på at hævde mig også i den franske brostensklassiker, men nu vælger vi i stedet på at gå efter en topplacering i Amstel Gold Race om godt to uger«.

»For Rabobank har det hollandske storløb naturligt nok en helt speciel betydning, og vi er blevet enige om, at der nok er større muligheder for mig i Amstel end i Paris-Roubaix. Og ligeledes om, at det vil koste for mange kræfter at stille op i Frankrig«.

Breschel blev nr. 6 i 2009
»Flandern Rundt har altid været et af mine yndlingsløb. Det er helt klart blevet hårdere, efter at ruten er ændret, men jeg tror, det passer godt til mig, og der er intet i de seneste dage, som har kunnet ødelægge min optimisme«.

Læs ogsåMatti Breschel er tilbage i verdenseliten

Matti Breschel sluttede i 2009 som nr. 6 i Flandern Rundt og blev nr. 15 året efter, da han både måtte bøje sig for sin daværende arbejdsgiver Team Saxo Banks taktik, som tilgodeså vinderen Fabian Cancellara, og for et helt umuligt cykelskift, som den tyske sportsdirektør Torsten Schmidt kludrede med.

I 2011 var Matti Breschel som bekendt ikke til start på grund af sin plagsomme knæskade, der spolerede en stor del af sæsonen, inden et styrt i Vuelta a Espana ødelagde resten.

Bliv ven med Politiken