Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
KMD 4:18:4 Aarhus
Danmarks nye store landsdækkende motionsarrangement hvis du gerne vil prøve kræfter med de tre discipliner svømning, cykling og løb.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 375 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 120 kr
|
|
Pluspris 279 kr.
Alm. pris 399 kr
|
|
Pluspris 510 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|
Pluspris 445 kr.
Alm. pris 495 kr
|





Giroen mindes to dødsfald i dag
ventetid. Giro d'Italia-etapen i går startede og sluttede i Herning. I dag kommer løbet til Horsens. - Foto: Claus Bonnerup/Polfoto
Før løbet skydes i gang vil rytterne holde et minuts stilhed for Jan Trøjborg og belgisk cykelrytter.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Londons borgmester: Giv ikke islam skylden
TV Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
TV Anmelderne er delte i Cannes: Se nye klip fra 'Only God forgives'
TV Forsvarsredaktør: Fangesag ser ikke godt ud for forsvaret
TV Sten og flasker i luften: Højreradikale demonstrerede efter brutalt London-drab
TV Politi efterforsker mulig terror i London
TV Intet tilbage: Beboerne genser resterne af deres huse
TV Metro-teknikere samler gigantisk underjordisk maskine
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Uden for rådhuset ligger der blomster i mange forskellige farver og korte hilsner med ordene 'hvil i fred'.
Men ellers kan man ikke mærke, at Horsens i går mistede sin borgmester, Jan Trøjborg, når man ankommer til byen.
Modsat det røde dannebrog hænger de lyserøde Giro d' Italia-flag til tops, musikken dundrer højt, reklamer for billigt merchandise larmer fra varevogne og skolebørn sælger lyserøde cupcakes .
Tilskuerne er stille og roligt begyndt at møde op på ruten, hvor verdens næststørste cykelløb, Giro d´Italia, skal køres.
Men når løbet går i gang i dag klokken 11.30, vil der blive holdt et minuts stilhed for Jan Trøjborg, der døde af et hjerteanfald under et motionscykelløb i går.
Aflyser møder
Flere af de officielle begivenheder, som i dag skulle have fundet sted, er aflyst. Den nu afdøde borgmester skulle have budt kronprins Frederik velkommen her til formiddag og et VIP-løb skulle være sendt afsted ved middagstid.
De ting blev i går aflyst.
LÆS OGSÅTo S-borgmestre er i spil som ny kommuneformand
På rådhuset har medarbejderne fået lov til at blive hjemme på grund af alt postyret omkring cykelløbet, så først i morgen vil Jan Trøjborgs arbejdsplads mindes borgmesteren.
Rytter mindes også
Men når løbet skydes i gang i dag, vil en cykelrytter, der omkom sidste år, også blive mindet.
Den belgiske cykelrytter Wouter Weylandt fra Leopard Trek omkom efter et styrt på netop tredje etape sidste år. På nedkørslen fra toppen af Passo del Bocco styrtede han og beskadigede sit hoved så meget, at hans liv ikke stod til at redde.
Wouter Weylandts enke vil være til starten i Horsens, og planen er, at hans tidligere holdkammerater vil være forrest i feltet ved starten.
LÆS MEREHorsens lammet af chok dagen før cykelfest
Dagens etape er en sprinter-etape, som kan ende i en massespurt som i går og en sandsynlig vinder kan blive britiske Mark Cavendish.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Borgerlige: Løkke er på zigzagkurs
Partiet Venstre anklages for at skifte holdning, som vinden blæser. Senest om folkeskole og statsborgerskab. »Vi må jo tilpasse os virkeligheden«, siger Claus Hjort Frederiksen.
Obama advarer mod at føre en uendelig krig mod terrorisme
CBS er presset af mange nye studerende
Forlig: Jespersen og Pittelkow må til lommerne for stjålne artikler
Netmediet 'Den Korte Avis' har indgået forlig med Dansk Journalistforbund.
Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
Britisk politi anholder to personer mere for planlægning af drab
Facebook-generationen er social - ikke narcissistisk
Unge har altid gået mere op i sig selv end ældre. Også før Facebook og Instagram.
Churchill og Stalin mødtes til vildt drikkegilde under krigen
Socialminister: Dom er ingen ladeport for at skære ned på hjemmehjælpen
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Giro d'Italia
Tophistorier Sport
Seneste TV Sport
21. maj. KL. 10.37 TV Brøndbyfans i ekstase: »Aldrig, aldrig gi'r vi op!«
18. maj. KL. 20.25 TV Fodboldfans og politi i voldsomme kampe efter Madrid-derby
14. maj. KL. 07.47 TV Fodboldtriumf endte i gadekampe i Paris
13. maj. KL. 15.25 TV Verdens værste målmandspræstation
10. maj. KL. 07.39 TV Dødfald inden America's Cup: OL-guldvinder fanget under katamaran i 10 minutter