Annonce
Annonce
Annonce
Cykling 7. maj. 2012 KL. 18.40

Riis: Ufed cykeldag efter Trøjborgs død

Team Saxo Banks holdejer Bjarne Riis var mærket af Horsens borgmester, Jan Trøjborgs, alt for tidlige død.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Giro d'Italia-starten i Danmark har ifølge Team Saxo Banks holdejer Bjarne Riis været en fest, men Jan Trøjborgs død ødelagde lidt af stemningen.

Horsens' borgmester døde søndag i en alder af kun 56 år - dagen før han skulle have været vært for det store italienske cykelløb.

Læs ogsåTopsprinter hev Giro-sejren hjem i drama i Horsens

»Det er trist og et antiklimaks«.

»Vi var tvunget til at køre cykelløb«
»Vi var tvunget til at køre cykelløb, og det er ikke det fedeste, vel?«, siger Bjarne Riis, der inden etapen deltog i et minuts stilhed til ære for Trøjborg sammen med tilskuerne i Horsens.

Læs ogsåHøjttalerne svigtede, da Trøjborg skulle mindes

»Selv om vi gør vores arbejde, så er vores tanker hos hans familie«, fortæller Riis.

Læs ogsåSaxo Bank-udbryder ville først ind i Odder

3. etape i Horsens markerede samtidig slutningen på Giroen i Danmark. Mandag aften rejser rytterne til Italien, hvor løbet på onsdag fortsætter med en holdtidskørsel i Verona.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau