Annonce
Annonce
Annonce
Cykling 30. jul. 2012 KL. 20.20

Vraget Riis-rytter scorer flot triumf

André Steensen styrker med samlet sejr i fransk etapeløb sine muligheder for en ny chance på højeste niveau.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Med en ny forbilledlig holdindsats afværgede Glud & Marstrand-LRØ på den 169,1 km lange 4. og sidste etape fra Carhaix til Rostrenen i det franske Kreiz Breizh Elites ethvert forsøg på i 11. time at støde holdets kaptajn André Steensen fra tronen.

Det danske mandskab hentede med en kilometer tilbage de sidste af de udbrydere, som udgjorde en trussel mod den 24-årige DM-bronzevinders samlede triumf, og den blev ikke bragt i fare af, at den hollandske U23 mester Moreno Hofland (Rabobank Continental) sikrede sig etapesejren, ganske som han i øvrigt også gjorde det sidste sæson.

Michael Valgren sluttede som nr. 6
André Steensen krydsede målstregen som nr. 54 i det store hovedfelt, der var seks sekunder efter Hofland, og dermed kunne danskeren lade sig hylde øverst på podiet med franskmændene Yoann Paillot (Top 16) og Alexis Gougeard (Pavilly-Barentin) som de nærmeste rivaler slået med henholdsvis 16 og 21 sekunder.

LÆS OGSÅ Dansker styrer mod sejr trods drama og trusler

Efter at han selv lagde en særdeles solidt grund ved at vinde de to første etaper, har André Steensen fået formidabel støtte af sine fem holdkammerater Michael Valgren, Niki Østergaard, Sebastian Lander, Lasse Bøchman og Patrick Clausen til at bevare førertrøjen til vejs ende.

20-årige Michael Valgreen sluttede Kreiz Breizh Elites på en samlet sjetteplads.

Stærk kandidat til topplacering i Post Danmark Rundt
Det var Steensen sjette sejr i et pointgivende løb på den internationale terminsliste i denne sæson, og han fremstår nu ikke alene som en særdeles spændende kandidat til en topplacering i årets største hjemlige cykelbegivenhed, Post Danmark Rundt, fra 22. til 26. august, men også til at styre karrieren tilbage på højeste internationale niveau.

LÆS OGSÅ Succes varsler nyt opgør mod Riis og Co.

Steensen måtte efter tre en halv sæson i tjeneste hos Bjarne Riis begynde forfra hos Glud & Marstrand-LRØ, da en stribe skader gjorde det umuligt for ham, at fortsætte på Team Saxo Bank.

Er klar til at hjælpe Steensen videre
Nu har han imidlertid gennem det mest af en sæson vist sig særdeles holdbar, og chefen på hans nuværende mandskab, Michael Skelde, gav allerede i forbindelse med DM for godt en måned siden udtryk for, at han regner med at sige farvel til André Steensen igen.

»Vi kan ikke byde André på flere udfordringer. Det har hele tiden været meningen, at vi skulle hjælpe ham tilbage til et WorldTour mandskab, og jeg føler mig overbevist om, at han vil være at finde på det plan i 2013«, sagde Michael Skelde ved den lejlighed.

Foreløbig skal Glud & Marstrand-LRØ dog have glæde af ham i Post Danmark Rundt, og der synes absolut at være en realistisk mulighed for, at Andre Steensen kan være med til at kæmpe om den samlede sejr på de danske landeveje.