Annonce
Annonce
Annonce
Cykling 5. mar. 2010 KL. 09.57

Riis-talent udskrives efter livstruende ulykke

Den 21-årige englænderen Jonathan Bellis kan omsider vende hjem fra hospitalet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Næsten et halvt år efter den voldsomme trafikulykke, der var meget tæt på at koste ham livet, udskrives Team Saxo Banks engelske stortalent Jonathan Bellis ifølge det danske mandskabs hjemmeside i denne weekend fra det hospital i London, hvor han siden starten af december har gennemført et omfattende genoptræningsprogram.

LÆS OGSÅUheldigt Riis-talent i bedring

Det var i en sen nattetime 19. september, Jonathan Bellis kørte galt på sin scooter på en landevej i Toscana, hvor det engelske cykelforbund har et træningshovedkvarter ledet af den tidligere toprytter Max Sciandri.

Forberedte sig til VM
Bellis forberedte sig sammen med landsholdskammeraterne på deltagelse i U 23 VM i Mendrisio, men hvad der egentlig skete i det solouheld, han udsattes for, er aldrig blevet offentliggjort.

Han kørte af vejen og pådrog sig så alvorlig skader i hovedet, at det i døgnene efter var yderst tvivlsomt, om han ville overleve.

LÆS OGSÅAlvorligt kvæstet Riis-talent kan endnu ikke tale

Lægerne på det italienske hospital lagde ham i kunstig koma i fire uger, og da han efter flere måneder kunne overføres til London, var hans kropsvægt faldet fra 70 til 46 kilo.

Store fremskridt i genoptræningen
Jonathan Bellis var på det tidspunkt imidlertid kommet sig så meget, at han kunne gå i gang med genoptræningen. Han gjorde hurtigt bemærkelsesværdige fremskridt, og optimismen tog for alvor fart, efter at han for godt tre måneder siden blev overført fra Princess Grace Hospital til Wellington Hospital.

LÆS OGSÅRiis-rytter vækket af koma

Den ledende fysioterapeut på Wellington Hospital, Katie Davies, giver Bellis disse ord med på vejen:

»Johnny har arbejdet ekstremt hårdt i alle aspekter af sin genoptræningsprogram. Hans styrke og udholdenhed udvikler sig på ugebasis nærmest uden sammenligning. Han har dyrket styrketræning, har lavet mad i køkkenet, kørt kilometervis på motionscyklen, og han har bevæget sig rundt i lokalsamfundet«, fortæller Katie Davies til Team Saxo Banks hjemmeside.

Riis på besøg i London
Også den 21-årige englænders øverste boss Bjarne Riis er imponeret over yngstemanden i sin professionelle trup.

»Jeg har besøgt ham for nylig og kom først og fremmest for at se, hvordan han havde det, fordi jeg holder af ham som person og ikke bare som cykelrytter«, beretter Bjarne Riis.

»Jeg gik en tur med Johnny og hans far, og egentlig var det slet ikke meningen, at jeg ville tale cykling med ham. Men det varede ikke ret længe, før vi snakkede om kostplaner, vægtforøgelse og træning«. »Johnny brænder simpelthen for at komme tilbage til sporten, og vi vil bakke ham op på alle måder uden at lægge pres på ham«.

Hjem til Isle of Man
Meningen er, at Jonathan Bellis det næste par måneder skal opholde sig i sit hjem på Isle of Man og dér fortsætte den videre, lange færd på vejen mod et comeback afbrudt af en smuttur til ferieøen Fuerteventura, som Team Saxo Banks sponsor Playitas har foræret ham.

Men hvornår han eventuelt atter kan indgå i holdets planer, er det endnu alt for tidligt at spå ham.

Adskillige medaljer på banen
Jonathan Bellis er skolet i det succesrige britiske baneprogram, og han høstede international hæder allere som junior. I 2006 var han således med til at vinde guld i holdforfølgelsesløb ved junior EM, ligesom han ved VM samme år hentede bronze i samme disciplin samt sølv i pointløb.

Året efter blev det atter til en EM-titel i holdløb – denne gang i U 23 kategorien – samt i scratch, ligesom han i Stuttgart sikrede sig bronze ved U 23 VM på landevej.