Resultater
- DANSK FODBOLD
- Superligaen
- 1. Division
- 2. Division, øst
- 2. Division, vest
- Danmarksserien, pulje 1
- Danmarksserien, pulje 2
- Danmarksserien, pulje 3
- Pokalturneringen
- U19 Ligaen
- U17 Ligaen
- Elitediv., kvinder
- 1. Division, kvinder
- Pokalturneringen, kvinder
- Mere fodbold
- UEFA - FODBOLD
- Champions League
- Europa League
- INTERNATIONAL FODBOLD
- England, Premier League
- England, League Ch.
- England, League One
- England, League Two
- England, FA Cup
- England, Liga Cup
- Skotland, Premier L.
- Skotland, 1. division
- Skotland, pokal
- Tyskland, 1. Bundesliga
- Tyskland, 2. Bundesliga
- Tyskland, pokal
- Spanien, Primera
- Spanien, 2. division
- Spanien, pokal
- Italien, Serie A
- Italien, Serie B
- Italien, pokal
- Holland, Æresdivisionen
- Holland, pokal
- Frankrig, Ligue 1
- Frankrig, pokal
- Belgien
- Belgien, pokal
- Portugal
- Grækenland
- Tyrkiet
- Norge
- Norge, pokal
- Sverige, Allsvenskan
- Sverige, pokal
- Schweiz
- Østrig
- EM Håndbold - mænd
- EM gruppe A
- EM gruppe B (DK)
- EM gruppe C
- EM gruppe D
- EM mellemrunde 1
- EM mellemrunde 2
- Slutspil
- HÅNDBOLD
- HåndboldLigaen (m)
- 1. division (m)
- 2. div., pulje 1 (m)
- 2. div., pulje 2 (m)
- 2. div., pulje 3 (m)
- Pokal (m)
- Tyskland, Bundesl. (m)
- Spanien, 1. division (m)
- HåndboldLigaen (k)
- 1. division (k)
- 2. div., pulje 1 (k)
- 2. div., pulje 2 (k)
- 2. div., pulje 3 (k)
- Pokal (k)
- Norge (k)
- Mere håndbold
|
|
|
Blogs
-
09. feb
Brian Nielsen i boksningens svar på Paradise Hotel Søren-Mikael Hansen
-
03. feb
Jagten på dopamin Sune Berg Hansen
Seneste Nyt
- 09. feb 2010 KL. 22.11
- 09. feb 2010 KL. 21.56
- 09. feb 2010 KL. 21.50
- 09. feb 2010 KL. 21.47
- 09. feb 2010 KL. 21.40
- 09. feb 2010 KL. 20.55
- 09. feb 2010 KL. 20.49
- 09. feb 2010 KL. 20.45
- 09. feb 2010 KL. 20.21
- 09. feb 2010 KL. 20.10
Seneste TV
-
02:52
-
01:24
-
03:26
-
03:31
-
01:55
-
01:22
-
01:42
-
00:56
Mest læste
I dag
- 09. feb 2010 KL. 09.12
- 09. feb 2010 KL. 12.20
- 09. feb 2010 KL. 15.23
- 09. feb 2010 KL. 07.44
- 09. feb 2010 KL. 14.28
I går
- 08. feb 2010 KL. 09.58
- 08. feb 2010 KL. 11.00
- 08. feb 2010 KL. 12.14
- 08. feb 2010 KL. 15.49
- 08. feb 2010 KL. 19.23
Seneste uge
- 04. feb 2010 KL. 09.18
- 08. feb 2010 KL. 09.58
- 09. feb 2010 KL. 09.12
- 05. feb 2010 KL. 08.40
- 07. feb 2010 KL. 16.10
Joblinks
- 08. feb 2010 KL. 15.19
- 08. feb 2010 KL. 13.41
- 08. feb 2010 KL. 10.55
- 08. feb 2010 KL. 10.52
- 08. feb 2010 KL. 10.49
Kyllingen venter stadig og vil køre Vueltaen
Michael Rasmussen forstår ikke, hvorfor han ikke har fået den endelige afgørelse fra den internationale sportsdomstol, CAS.
| AF Mogens Jacobsen |
Mens tidligere og kommende rivaler i løbet af januar giver sig i kast med sæsonens første udfordringer, har en af dansk cykelsports mest tiljublede og fordømte personligheder, den tidligere bjergkonge i og næsten samlede vinder af Tour de France Michael Rasmussen, en dato væsentligt længere ude i fremtiden som sit store mål.
26. juli er han parat til at genoptage konkurrenceaktiviteterne, og det sker med det helt klare sigte godt en måned senere at kunne hævde sig blandt de bedste i Vuelta a Espana.
»Det er målet, jeg arbejder frem imod, men endnu aner jeg jo ikke, om det kan realiseres«, fastslår Michael Rasmussen.
Fra ovennævnte dag – et døgn og to år efter, at han i 2007 som indehaver af den gule førertrøje af sin hollandske arbejdsgiver, Rabobank, blev smidt ud af verdens største cykelbegivenhed – er den 34-årige dansker under alle omstændigheder en fri mand i sportsretslig sammenhæng efter den toårige karantæne, han idømtes, fordi han havde løjet om sine opholdssteder i månederne op til den indledningsvis så succesrige og siden skæbnesvangre Tour de France-deltagelse.
Appellerede for seks måneder siden
Stadig eksisterer en teoretisk mulighed for, at Michael Rasmussen får chancen for et hurtigere comeback, for den internationale sportsdomstol, CAS, i Lausanne er fortsat i færd med at behandle den appel af strafudmålingen, som den danske klatrespecialist indgav for knap et halvt år siden.
Han var midt i november til høring hos CAS, der derefter udsendte en melding om, at afgørelsen ville foreligge i løbet af tre-fire uger, men endnu har den øverste idrætslige retsinstans ikke afsagt kendelse.
»Jeg har ikke så meget at sige, men hvis det kan klares på et par minutter, er det da i orden«, lød svaret, da undertegnede ringede op til Michael Rasmussen for at høre, hvordan det egentlig går med sagen. Og derefter udspandt der sig en længere samtale, som tydeligt bar præg af, at den tidligere mountainbikeverdensmester og danske folkehelt har noget på hjerte.
Arbejder målrettet
Bag alle spekulationer omkring Michael Rasmussens overtrædelse af reglerne gemmer sig ikke mindst spørgsmålet om, hvorvidt han er indstillet på at tilbageerobre sin position på den internationale cykelscene, men det kræver ikke mange verbale udvekslinger for at fastslå, at han er besjælet af samme perfektionistiske og ambitiøse holdning som tidligere.
Kommer du tilbage?
»Helt afgjort. Det arbejder jeg målrettet frem imod, og det går udmærket. Jeg træner regelmæssigt, men ikke på en måde, der gør det muligt at køre løb allerede i morgen«.
»Alt afhænger af, hvem der har lyst til at have mig, og hvor jeg har lyst til at være ansat. Der er ikke meget fornuft i at køre for et italiensk hold, hvis det ikke kan stille op i Vuelta a Espana. For det er stadig mit overordnede mål at gøre mig gældende i de store rundture, og så må vi se, om jeg kan finde en passende arbejdsgiver. Umiddelbart er jeg fortrøstningsfuld«.
Formodentlig er du dybt frustreret over, at der endnu ikke er sat punktum for sagen?
»Jeg finder det i hvert fald mærkværdigt. Men jeg vil frem for alt ikke fremstå som en bitter, gammel mand. Jeg vil videre. Det, der undrer mig allermest, er, at ingen journalister har haft lyst til at gå dybere ind i sagen. For mig er det så åbenlyst, at der sker noget, som ikke burde ske, men ingen tager fat i det. Der er heller ingen, der forsvarer atleternes retssikkerhed. Det er for mig højst besynderligt«.
Føler du ligefrem, at der er taler om en konspiration mod dig?
»Jeg aner ikke, hvad der foregår. Jeg har ikke andre informationer, end I har. Men for mig ser det da ud som om, at der er noget, der ikke helt er gået efter planen. For i stedet for de tre-fire uger, der oprindelig var bebudet inden afgørelsen, er der nu gået den dobbelte tid. Og jeg kunne virkelig godt tænke mig, at der blev gravet i, hvordan det kan være, i stedet for at jeg skal svare på spørgsmål om, hvad jeg føler ved situationen«, siger Michael Rasmussen.
CAS: Afgørelse om et par uger
Den uigennemtrængelighed, der hersker i denne affære, bekræftedes til fulde, da Politiken efterfølgende henvendte sig til CAS-hovedkvarteret i Lausanne for at spørge generalsekretær Matthieu Reeb, som normalt udtaler sig, om, hvorfor lige netop Michael Rasmussen-sagen i den grad trækker i langdrag.
Reeb var ikke til stede, men en meget venlig CAS-talskvinde kunne oplyse, at der kan forventes en afgørelse inden for det nærmeste par uger – et svar, der har vist sig at være ekstremt langtidsholdbart i denne sammenhæng.
Men der er efterhånden gået temmelig lang tid. Er der nogen forklaring på det?
»Jeg kan ikke komme ind på de nærmere detaljer. Det eneste, jeg kan sige, er, at sagen er ved at blive afsluttet, og at afgørelsen vil blive offentliggjort i løbet af et par uger«.
Selv har Michael Rasmussen i længere tid valgt at holde lav profil.
Mener du stadig, du har retten på din side?
»Sådan vil jeg ikke udtrykke det. For jeg har jo ikke lagt skjul på, at jeg har begået en fejl. Det har jeg indrømmet for længe siden, men jeg synes, der er et enormt spring fra at have givet forkerte oplysninger om opholdssteder til en positiv dopingprøve, som jeg altså aldrig har afleveret. Og jeg er ikke er den eneste, der har forset mig i denne sag. Men de andre involverede går ustraffet igennem«.
Se også
- Landstræner venter stort Kylling-comeback 10. feb 08.19
- Kyllingens karantæne står ved magt 22. jan 18.00
- Næstsidste akt i Rasmussen-sagen 13. nov 22.55
- Brian Holm: Masser af job til Rasmussen 12. nov 06.54
- Michael Rasmussens sag genoptages langt om længe 14. okt 20.20
- Rasmussen-sag bremset på ubestemt tid 16. sep 12.56
- Riis vil stoppe træning med Michael Rasmussen 23. aug 08.33
- Rasmussen appellerer karantæne 22. jul 15.50
- Kyllingens Tour-drømme skydes i sænk 10. jul 11.12
Kirkeasyl drejer nøglen om
Organisationen vil udgive bog med en køreplan til fremtidige asylaktioner.
Pressechef pudser politiet på journalist
Forsvarsministeren spindoktor beder politiet om at gå ind i lækagesag.
Hospitaler kræver penge for gratis medicin
FN truer 12 hospitaler med straf for at tage penge for gratis medicin til ofre for jordskælv.
Avis: Århus Universitet er ramt af millionsvindel
Der er svindlet med forskningsmidler for 10 millioner, skriver avis.
-
Musik 09. feb 18.58
-
International 09. feb 21.50
Krisecentre: Venstre lader som ingenting
Venstre lader som om, at partiet ikke kender til voldsramte kvinders problemer, siger kvindekrisecentrenes formand.
Danmark Seneste nyt
- 09. feb 2010 KL. 21.56 Krisecentre: Venstre lader som ingenting
- 09. feb 2010 KL. 20.55 Kirkeasyl drejer nøglen om
- 09. feb 2010 KL. 20.49 Avis: Århus Universitet er ramt af millionsvindel
- 09. feb 2010 KL. 20.45 Mand dømt for at sejle svane ihjel
- 09. feb 2010 KL. 20.10 Pressechef pudser politiet på journalist
- Se flere Danmark
Internationalt Seneste nyt
- 09. feb 2010 KL. 19.37 Connie Hedegaard: Erhvervslivet er klimaets allierede
- 09. feb 2010 KL. 21.50 Brasilien frigiver psykedelisk jungle-te
- 09. feb 2010 KL. 21.40 Nato i Afghanistan advarer civile
- 09. feb 2010 KL. 22.11 Obama: Iran er på vej mod atomvåben
- 09. feb 2010 KL. 20.21 SF: Hyklernes koalition stemte for EU-Kommissionen
- Se flere internationalt
Debat Seneste nyt
- 09. feb 2010 KL. 10.18 Kan man filme sig til mindre kriminalitet?
- 09. feb 2010 KL. 10.13 Forsvar for Lars Løkke Rasmussen
- 09. feb 2010 KL. 08.10 Hver sjette DF’er er lun på S og SF
- 09. feb 2010 KL. 07.52 Antallet af løftede pegefingre er konstant
- 09. feb 2010 KL. 03.00 Krig vælter budgettet
- Se flere debat
Kultur Seneste nyt
- 09. feb 2010 KL. 20.28 1.100 danskere har købt Roskilde-billet på klods
- 09. feb 2010 KL. 18.58 Megastjerne skal i spjældet
- 09. feb 2010 KL. 17.39 Charlie Sheen anklaget for overfald på konen
- 09. feb 2010 KL. 16.38 Kendte danskere fortæller om deres barndom
- 09. feb 2010 KL. 15.26 Tv-stjerner pinte og spiste en rotte
- Se flere kultur
IBYEN Seneste nyt
- 09. feb 2010 KL. 20.28 1.100 danskere har købt Roskilde-billet på klods
- 09. feb 2010 KL. 19.17 Guide til modeugen: Kæmpe-fest på Søpavillonen
- 09. feb 2010 KL. 16.02 Nu får København sin isfest
- 09. feb 2010 KL. 14.42 Guide: Fest udenom modeugen
- 09. feb 2010 KL. 12.30 Jacob Holdt introducerer Oscar-håb
- Se flere ibyen
Tjek Seneste nyt
- 09. feb 2010 KL. 19.00 Netto vinder økologi-krigen
- 09. feb 2010 KL. 16.39 Politikere freder Lego
- 09. feb 2010 KL. 13.40 Googles mobil sælges i dansk netbutik
- 09. feb 2010 KL. 12.58 Kemikalie-lov kan kvæle Lego-klassiker
- 09. feb 2010 KL. 12.53 Børnefamilier bliver skilt som aldrig før
- Se flere Tjek
Tophistorier Sport
-
09. feb 2010 KL. 15.01 Ronaldinho kommer næppe til VM
- 09. feb 2010 KL. 19.26 OB og FCK skal dyste om spansk tredjeplads
- 09. feb 2010 KL. 15.18 Stjernekeeper på vej til Ungarn
- 09. feb 2010 KL. 14.19 Brian Nielsen: Der er lang vej endnu
- 09. feb 2010 KL. 14.05 Investorerne får magten i GOG
Seneste Cykling
- 09. feb 2010 KL. 09.40 Riis giver par nummer 7 maksimal støtte
- 09. feb 2010 KL. 08.50 Par nummer syv er kun nummer tre
- 08. feb 2010 KL. 17.34 Sejrsjubel var til minde om tragedie
- 08. feb 2010 KL. 16.25 Barsk sæsonstart for tidligere Riis-trumf
- 08. feb 2010 KL. 13.06 Ullrich beholder OL-medaljer
- 08. feb 2010 KL. 12.35 Agterlanterner får gylden chance i seksdagesløbet
- 07. feb 2010 KL. 22.08 Stor succesoplevelse for plaget Riis-talent
- 07. feb 2010 KL. 20.35 Par nummer 7 ligger nummer 1
- 07. feb 2010 KL. 16.01 Fornem succes for Danmarks bedste kvinde
- 07. feb 2010 KL. 12.46 Italiensk cykelstjerne dræbt under rally
1.100 danskere har købt Roskilde-billet på klods
ibyen anbefaler
-
08. feb 2010 KL. 13.37 Biografen The Road
- 04. feb 2010 KL. 22.45 Kunst Ulrik Weck
- 25. jan 2010 KL. 22.52 Koncerter moi Caprice
- 04. feb 2010 KL. 00.21 Scenen Wienerballader
restaurant & cafe
Billigste bil-DVD overrasker i test
-
Netto vinder økologi-krigen
-
09. feb 2010 KL. 19.27Politikere freder Lego
-
09. feb 2010 KL. 22.02Googles mobil sælges i dansk netbutik
-
09. feb 2010 KL. 18.37Kemikalie-lov kan kvæle Lego-klassiker
- Se flere nyheder












































debat lige nu
seneste indlæg
mest kommenterede