Annonce
Cykling 11. mar. 2010 KL. 16.31 opdateret 11. mar. 2010 KL. 17.05

Tour-kongen banker Saxo Bank

Alberto Contador overtog førertrøjen i Paris-Nice, da han vandt 4. etape.

Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Med en eksplosiv finish på den afsluttende stigning op mod målet i 1.005 meters højde leverede Tour de France-konge Alberto Contador (Astana) en formidabel styrkedemonstration, der både indbragte ham dagssejren og den gule førertrøje på den 173,5 km lange 4. etape i Paris-Nice fra Maurs til Mende.

Godt halvvejs på den 3,1 km stejle finaleklatretur, som med en gennemsnitlig stigningsprocent på 10,1 satte samtlige aktører voldsomt under pres, trådte den 27-årige spanier an så legende let og effektivt, at ingen formåede at følge ham.

Spansk trio i front
Contador krydsede stregen med et forspring på 10 sekunder til sine to landsmænd, den olympiske mester Samuel Sanchez (Euskaltel) og Alejandro Valverde (Caisse d’Epargne), mens Team Saxo Banks indehaver af førertrøjen Jens Voigt trods forbilledlig fight på 12. pladsen satte 44 sekunder til.

Bang.  Og feltet falder som fluer. - Foto: LIONEL CIRONNEAU/AP

Dermed dumpede det danske mandskabs tyske veteran ned som samlet nr. 6 med et minus på 34 sekunder, mens de nærmeste til at true Contador nu er Valverde, tjekken Roman Kreuziger (Liquigas), sidste års spanske vinder Luis Leon Sanchez (Caisse d’Epargne) og Samuel Sanchez, der er henholdsvis 24, 25, 28 og 29 sekunder bagud.

FAKTA:Resultaterne

Begår næppe samme brøler som sidste år
Selv om der endnu resterer tre etaper og specielt de to sidste rummer skrappe udfordringer, er det vanskeligt at se, hvem der skal støder Contador fra tronen.

Og det er næppe sandsynligt, at Astana-kaptajnen begår samme brøler som i 2009, da han iført førertrøjen gik sukkerkold på næstsidste etape og rutsjede ned som nr. 4 sammenlagt efter Luis Leon Sanchez, luxembourgeren Fränk Schleck (Saxo Bank) og franskmanden Sylvain Chavanel (Quick Step).

Podieplads indenfor rækkevidde
Jens Voigt har stadig en podieplads indenfor rækkevidde, og han er under alle omstændigheder Team Saxo Banks bedste bud på en topplacering.

LÆS OGSÅ Riis-trumf til tops i Paris-Nice

Fränk Schleck, der inden løbet tillagdes gode mulighed for at hævde sig, formåede ikke at gøre sig gældende blandt de bedste på denne første skrappe etape. Han kom i mål som nr. 30 med et minus på 1.09 min. og er nr. 28 med 2.05 minutter op til Contador.

Af de danske deltagere klarede Chris Anker Sørensen sig bedst, men satte 9.03 minutter til, mens Brian Vandborg (Liquigas) tabte 22.56 minutter og Jakob Fuglsang 25.06.

Syv ryttere i langt udbrud
Det traditionelle lange udbrud på etapen etableredes efter 10 km. Franskmanden Jerôme Pineau (Quick Step) tog initiativet, og han fik følgeskab af landsmændene Julien Loubet (Ag2r), Amaël Moinard (Cofidis) og Jean-Marc Marino (Saur-Sojasun) samt spanieren Mikel Nieve (Euskaltel), italieneren Marco Marcato (Vacansoleil) og hollænderen Albert Timmer (Skil-Shimano).

Team Saxo Bank sørgede for at holde lykkeridderne i snor, og da forspringet var nået op i underkanten af fem minutter, blev de langsomt halet ind igen.

Efterhånden som den afgørende fase nærmede sig, overtog Astana kommandoen i feltet, og med 11 km tilbage var udbruddet neutraliseret.

Kuperet terræn igen i morgen
Terrænet er kuperet igen i morgen, men udfordringerne kan slet ikke måle sig med den nys overståede finale, når rytterne skal ud på 157 km fra Pernes les Fontaine til Aix en Provence.

Undervejs bydes på fire bjergspurter – tre i 3. og en enkelt i 2. kategori – og fra toppen af den sidste er der 26 km til mål. Det går opad i 4,8 km med en gennemsnitlig stigningsprocent på 3,9, så det kan ikke udelukkes, at nogle af sprinterne formår at være med i front til sidst

Annonce

FILM – Danmarks eneste filmsektion

Læs Politiken hver TORSDAG BESTIL I DAG

- Få sportsnyheder på mail hver morgen

Annoncer
Internationalt
13. feb. KL. 18.08
Budget. Obamas budget får hårde ord med på vejen af republikanerne. - Foto: Charles Dharapak/AP

Obamas skatter rammer USA's rige

Republikanerne raser over skattestigninger for de mest velstillede amerikanere.

Danmark
13. feb. KL. 17.31

Teenagere fængslet for køllevold

Unge er sigtet for at overhælde en mand med sprinklervæske og slå ham med baseballkøller.

Internationalt
13. feb. KL. 15.33
attentat. De indiske myndigheder undersøget den sprængte bil på gaden i New Delhi. - Foto: Mustafa Quraishi/AP

Israel anklager Iran for attentater mod diplomatbiler

To personer meldes såret efter bombeattentat i Indien.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Billedpoesi. Svenske Mikael Kristersson har undersøgt døgnets gang og årstidernes skiften i sin have. Resultatet er fortryllende.
12. feb. KL. 14.03

Svensker brugte 11 år på at filme pindgrise i sin have

ibyen anbefaler

restaurant & cafe