Annonce
Cykling 20. jul. 2010 KL. 10.59

Andy Schleck: Mit forhold til Contador er okay

Ophidselsen har lagt sig hos Team Saxo Banks Tour-trumf, men ikke viljen til at erobre trøjen tilbage.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

I den umiddelbare ophidselse efter at have mistet den gule Tour de France-førertrøje på grund af kædeproblemerne på Port de Balés proklamerede Andy Schleck, at han ville tage revanche allerede på dagens 199,5 km lange 16. etape fra Bagnères-de-Luchon til Pau.

LÆS OGSÅSchleck er rasende på unfair Contador

Men efter at have fået de traumatiske oplevelser på afstand, har den 25-årige luxembourger fået et mere afdæmpet syn på situationen, og er tilsyneladende parat til at følge den plan, som hans chef på Team Saxo Bank, Bjarne Riis, skitserede kort efter afslutningen på gårsdagens etape.

»Der er ét bjerg tilbage, som Touren kan vindes på. Det er Col du Tourmalet. Og vel at mærke, når der er mål på toppen torsdag. Det er det, vi skal koncentrere os om«, fastslog Bjarne Riis.

LÆS OGSÅSort Schleck-uheld sender rival i gult

Tilbøjelig til at give bossen ret
Og selv om Andy Schleck fortsat brænder efter at tilbageerobre den gule førertrøje, er han nu tilbøjelig til at give bossen ret.

»Touren er ikke forbi endnu, og det agter jeg at bevise«, konstaterer Andy Schleck.

»På papiret er der endnu to muligheder for, at det kan lade sig gøre at få trøjen tilbage. I dag og på torsdag. Det mest sandsynlige er, at torsdag rummer de største chancer, men man kan aldrig vide, om udviklingen undervejs pludselig indbyder til et angreb i dag«.

FAKTA: Etaperesultat og klassement

»Under alle omstændigheder føler jeg stadig, at jeg er i mit livs form. Det, der skete i går, var sort uheld og havde intet med dårlige ben at gøre. Derfor kan jeg også med sindsro sige, at kampen ikke er ovre endnu«.

Bombastiske udfald lagt på hylden
Efter sine voldsomme udfald mod Contador direkte i kølvandet på den dramatiske etape i går, har Andy Schleck nu lagt de mere bombastiske udfald på hylden og er på tilbage mod de tilstande, der hersked inden den sindsoprivende hændelse med de to som hovedpersonerne.

LÆS OGSÅContador: Jeg så ikke Schlecks uheld

»Mit forhold til Alberto er okay«, konstaterer Andy Schleck således, inden Touren suser videre.

Fornem buket af legendariske tinder
Og det gør den altså i dag, når de fortsatte bataljer i Pyrenæerne præsenterer den mest storslåede samlede buket af legendariske tinder i denne 97. udgave af den franske rundtur.

Straks fra start går det op mod toppen af Col de Peyresourde, og derefter følger i hastig rækkefølge Col d’Aspin, Col du Tourmalet og Col d’Aubisque – de to førstnævnte i 1. kategori, de to andre udenfor kategorierne.

Col du Soulor står såmænd også på menuen, men fordi den indgår som et led i klatreturen på Col d’Aubisque, figurer den ikke blandt bjergspurterne.

For langt fra toppen til mål
Det gør den til gengæld på torsdag, hvor den er rangeret i 1. kategori, så sværhedsgraden af dagens strabadser er endnu mere overvældende end det ser ud til ved første øjekast.

Blot melder der sig en hvis tvivl om, hvor stor indflydelse disse tilsyneladende frygtindgydende udfordringer vil få på Tourens overordnede forløb. Fra toppen af Col d’Aubisque er der nemlig 61,5 km til målet i Pau, og erfaringen fra nyere tid viser, at det kan lægge en kraftig dæmper på favoritternes trang til at satse maksimalt.

Merckx’ fantasiske bedrift
For selv om feltet rummer et væld af stjerner, tæller det ikke en Eddy Merckx, der i 1969 på vej mod sin første samlede Tour-triumf kørte de sidste 130 km af etapen fra Luchon til Moruenx alene.

Dengang var der fra toppen af Col d’Ausbique 70 km til mål, og Merckx nåede til vejs ende med et forspring på 7.56 minutter til den nærmeste forfølgergruppe.

LIVE: Følg 16. etape af Tour de France live fra kl. 11.30


Annonce
stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Dine penge
27. maj. KL. 22.36
Selvjustits. Forbrugerøkonom i Nordea mener, at de unge selv skal have lov at bestemme over deres penge. - Foto: Privatfoto

Lad konfirmanderne råde over pengegaverne

Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe