Vikinge Svøm i Roskilde
Søndag 1. juli kl. 10 er der Vikinge Svøm - en spændende åbent vand-udfordring for alle, der sætter pris på en sjov, smuk og samtidig udfordrende svømmetur i åbent vand, læs mere her...
Pluspris 250 kr.
Alm. pris 300 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 169 kr.
Alm. pris 200 kr
|
|
Pluspris 2730 kr.
Alm. pris 3130 kr
|
|
Pluspris 383 kr.
Alm. pris 450 kr
|
|
Pluspris 465 kr.
Alm. pris 550 kr
|





Ny norsk Tour-triumf og forgæves Contador-angreb
Vindertype. Edvald Boasson Hagen viste hele sit repertoire på de 179 km fra Gap til Pinerolo. - Foto: PDJ/AP
Edvald Boasson Hagen fik revanche efter nederlaget til Thor Hushovd.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:For anden dag i træk fik Saxo Bank-SunGards Tour de France-trumf Alberto Contador rivaler og iagttagere til at spærre øjnene op takket være sin genfundne, aggressive kørestil.
Men på den krævende 179 km lange 17. etape med fem bjergspurter undervejs på færden fra Gap til Pinerolo fik den 28-årige spanier ikke det ønskede udbytte af den offensiv, han iværksatte på den sidste nedkørsel med små otte kilometer til mål sammen med vennen og landsmanden, den olympiske guldvinder Samuel Sanchez (Euskaltel).
Blev hentet kort før mål
På et tidspunkt så det ud til, at det skulle lykkes de to at gentage gårsdagens kunststykke og erobre tid fra rivalerne, men de blev fanget kort før målstregen af en gruppe med blandt andre brødrene Andy og Fränk Schleck (Leopard Trek) og australieren Cadel Evans (BMC).
OVERBLIK:Etaperesultat, klassement og trøjer
Alle noteredes for et minus på 4.26 minutter til dagens forrygende etapetriumfator, det norske stortalent Edvald Boasson Hagen, der atter havde kastet sig ud i et langt udbrud.
Nordmand kom alene til mål
Den 24-årige nordmand sagde på den sidste stigning, Pramartino, 11 km fra mål farvel til de sidste af sine ledsagere i den offensiv, der oprindelig havde bestået af 14 mand, og denne gang havde han ikke landsmanden Thor Hushovd (Garmin-Cervélo) med til at gribe forstyrrende ind i succestogtet.
Boasson Hagen nåede til mål 40 sekunder foran hollænderen Bauke Mollema, mens en trio bestående af franskmændene Sandy Casar (FDJ), Julien El Fares (Cofidis) og den nationale mester Sylvain Chavanel (Quick Step) fulgte yderligere 10 sekunder efter.
FAKTA:Etapen minut for minut
Det var Boasson Hagens anden etapegevinst, idet han også slog til for knap to uger siden i Lisieux, og dermed udlignede han i den indbyrdes dyst med Hushovd. Unægtelig imponerede, at Norge med blot to deltagere har hjemført fire sejre.
Thomas Voeckler forcerede for voldsomt
Flere ryttere havde vanskeligt ved at kontrollere cyklen på det hidsige ridt ned fra toppen af Pramartino, hvor der resterede otte km af etapen.
Det gjaldt blandt andre indehaveren af den gule førertrøje Thomas Voeckler (Europcar), der ellers er kendt som en specialist i halsbrækkende satsninger ned af en bjergside.
Men i dette tilfælde var franskmanden tilsyneladende lidt for ivrigt efter at forsvare sin position, for to gange forcerede han så voldsomt, at det var lige ved at få skæbnesvangre følger.
Slap nådigt, men mistede tid
Først var han tæt på at køre ud over en skrænt, men klarede med nød og næppe situationen, og i det andet tilfælde, da han ikke kunne komme rigtigt rundt i et sving i det høje tempo, var han så heldigt, at han kunne styre lige ud ind på en lille gårdsplads uden at styrte.
Han slap således rent fysisk nådigt fra begge uheld, men satte 27 sekunder til i forhold til sine nærmeste konkurrenter, da han nåede til mål sammen med blandt andre italieneren Ivan Basso.
Det betyder, at franskmanden nu kun har et forspring på 1.18 minut til Cadel Evans, mens Fränk og Andy Schleck, Samuel Sanchez og Alberto Contador er henholdsvis 1.22, 2.36, 2.59 og 3.15 minutter bagud
17. etape af Tour de France gav sejr til Edvald Boasson Hagen fra Sky-mandskabet.
Touren kan vindes og tabes på Galibier
Torsdagens 18. etape er intet mindre end kongeetapen i årets Tour de France.
I løbet af de 200,5 km fra Pinerolo til målet på toppen af Galibier i 2.645 meters højde skal rytterne først over Col Agnel (2.744 meter) og Col d'Izoard (2.360 meter) før der findes en vinder på Galibier, hvor der er varslet ekstreme klimatiske forhold for feltet.
LÆS OGSÅBjarne Riis frygter uvejr på Galibier
Se også
Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig
Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.
FN fordømmer syrisk massakre i Houla
FN's Sikkerhedsråd - inklusiv Rusland - kritiserer angreb i Syrien, der har kostet mere end 100 livet.
'Borgen'-hold overrasket og lykkelige over pris
Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa
En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.
Superstjernen er for dårlig til OL
EtiopiskeHaile Gebrselassie er for langsom og kommer ikke med til OL i London.
Lady Gaga opgiver koncert i Indonesien efter islamist-trusler
Lad konfirmanderne råde over pengegaverne
Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.
Skatteminister: Vi tager ikke penge fra nogen
AGK's nye stjerne scorede syv mål i CL-finalen
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Tournyheder
Tourens 21 etaper
2. etape: Grafik - Amerikansk tempotog vandt holdkørsel
3. etape: Grafik - Amerikansk sejr på nationaldagen
4. etape: Grafik - Contador slået på målstregen
5. etape: Grafik - Tour de styrt: Sprintfænomen vinder efter vildt asfaltbal
6. etape: Grafik - Norsk triumf efter våd dag på kontoret
7. etape: Grafik - Team Sky kom ned på jorden igen
8. etape: Grafik - Tour-favoritterne udsætter de store opgør
9. etape: Grafik - Nyt vildt Tour-drama, da Hushovd mistede førertrøjen
10. etape: Grafik - Cavendish snydt på stregen af tysker
11. etape: Grafik - Cavendish gav rival tørt på i regnen
12. etape: Grafik - Favoritterne tager vigtig tid på Contador
13. etape: Grafik - Vild verdensmester besejrer bjerget og to franskmænd
14. etape: Grafik - Belgier snyder Contador og de andre favoritter
15. etape: Grafik - Cavendish tryner sine rivaler for fjerde gang i løbet
16. etape: Grafik - Contador giver Schleck-brødre baghjul efter kamikaze-ridt
17. etape: Grafik - Ny norsk Tour-triumf og forgæves Contador-angreb
18. etape: Grafik - Schlecks vanvidsmission sætter rivalerne skakmat
19. etape: Grafik - Lige ved og næsten for modig Contador
20. etape: Grafik - Cadel Evans knuser Schleck og sikrer sig Tour-sejren
21. etape: Grafik - Bak forsøgte, men Cavendish vandt på Champs-Elysses
Tophistorier Sport
Seneste TV Sport
24. maj. KL. 08.25 TV Tag 1.30 minuts gåtur gennem sejrsrusen på Farum Park
23. maj. KL. 13.39 TV Sportsredaktør: FCK har spillet for højt spil
22. maj. KL. 09.36 TV Fodboldglad elefant skal gå i blæksprutten Pauls fodspor
18. maj. KL. 09.31 TV Kessler: Jeg vil bare ikke skuffe nogen
15. maj. KL. 08.56 TV Horde af mennesker hyldede Citys nykårede mestre
maj
maj
maj
maj
Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Økonomen: Lad konfirmanderne råde over pengegaverne
Gedekølle med citron og persille