Vikinge Svøm i Roskilde
Søndag 1. juli kl. 10 er der Vikinge Svøm - en spændende åbent vand-udfordring for alle, der sætter pris på en sjov, smuk og samtidig udfordrende svømmetur i åbent vand, læs mere her...
Pluspris 250 kr.
Alm. pris 300 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 169 kr.
Alm. pris 200 kr
|
|
Pluspris 2730 kr.
Alm. pris 3130 kr
|
|
Pluspris 383 kr.
Alm. pris 450 kr
|
|
Pluspris 465 kr.
Alm. pris 550 kr
|





Tour-helt tvinges ud i ny fantompræstation
Foto: PDJ/AP
Andy Schleck skal i offensiven igen i dag for at holde Cadel Evans på afstand.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Kun et døgn efter sin imponerende opvisning på etapen til Col du Galibier tvinges Andy Schleck (Leopard Trek) ud i en ny fantompræstation, hvis han skal gøre sig håb om at søndag at stå øverst på podiet i Paris.
For trods sin magtfulde nedkæmpning af rivalerne i den 60 km lange storslåede offensiv frem mod Tour de France historiens højest beliggende mål 2.645 meter over havets overflade må den 26-årige luxembourger se i øjnene, at den ikke alene rækker til at vinde verdens skrappeste cykeludfordring.
LÆS OGSÅSchlecks vanvidsmission sætter rivalerne skakmat
Parolen lyder atter på angreb
Hvis Andy Schleck ikke formår at udbygge det forspring på 57 sekunder, han i øjeblikket har til den anden strålende hovedperson på gårsdagens etape, australieren Cadel Evans (BMC), vil denne under normale omstændigheder ingen problemer have med at eliminere den afstand på den 42,5 km lange enkeltstart i morgen i Grenoble.
LÆS ARTIKELLeopardernes chef: Nu er Andy en legende
Så når der i dag står 109,5 km på programmet fra Modane til l’Alpe d’Huez, lyder parolen for Andy Schleck igen på angreb, og denne gang må han nok indstille sig på, at Cadel Evans vil gøre alt for, at luxembourgeren ikke får blot tilnærmelsesvis så lang snor som i går.
Den gule trøje er det næste mål
»Den gule trøje er mit næste mål«, lød det optimistisk fra Andy Schleck i de tynde luftlag efter triumfen, og den højtflyvende ambition synes han at have gode muligheder for at få indfriet i dag, eftersom der kun er 15 sekunder op til den aktuelle indehaver Thomas Voeckler (Europcar).
Den formidabelt kæmpende franskmand var udmattelsen nær, da han krydsede målstregen på Col du Galibier og trods sit heroiske forsvar af den eftertragtede trikot forekommer det usandsynligt, at franskmanden bærer den også efter den forestående styrkeprøve.
Har flere gange præsteret det umulige
Voeckler har dog hidtil i løbet formået at præstere det, alle – inklusive ham selv – anså for umuligt, men den franske nations drøm om endelig at kunne hylde en af sine egne på Champs-Élysées efter 25 års pause synes stadig at være fuldstændig urealistisk.
Derimod er det bestemt ikke utænkeligt, at den sympatiske og populære franskmand kan tilkæmpe sig en podieplads, for med enkeltstarten in mente er der bortset fra Evans ingen af de øvrige i top 10, Voeckler behøver føle sig alvorligt truet af.
Og skulle det lykkes ham at slutte blandt de tre bedste, vil også det overtrumfe alle de forudsigelser, der for tre uger siden fremsattes om Voecklers chancer i Touren.
Hidsigt ridt straks fra start
Foreløbig gælder det dog en etape, der på grund af sin usædvanligt korte distance, lægger op til et hidsigt ridt straks fra start.
Det går lidt nedad de første 14 km, men så får rytterne endnu engang fornøjelsen af Col du Galibier. I dag forceres tinden fra den side, der fører over Col du Télégraphe, som er en stigning – 1. kategori – i bjergkonkurrencen, men egentlig blot er en del af klatreturen op mod toppen af Galibier, hvor der fra toppen er godt 60 km til mål.
LÆS ARTIKELAndy Schleck: Det gik præcis som aftalt
Selve den 14,3 km lange finale med de 21 hårnålesving op til l’Alpe d’Huez er af en sværhedsgrad, så den rummer mulighed for en anselig tidsgevinst.
Det demonstrerede spanieren Carlos Sastre ved det seneste besøg i 2008, da han kom i mål med et forspring på over to minutter til de nærmeste forfølgere og erobrede førertrøjen fra CSC-holdkammeraten Fränk Schleck for ikke siden at afgive den.
LIVE FRA 14.35:109,5 km fra Modane til Alpe d'Huez
Se også
Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig
Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.
FN fordømmer syrisk massakre i Houla
FN's Sikkerhedsråd - inklusiv Rusland - kritiserer angreb i Syrien, der har kostet mere end 100 livet.
'Borgen'-hold overrasket og lykkelige over pris
Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa
En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.
Superstjernen er for dårlig til OL
EtiopiskeHaile Gebrselassie er for langsom og kommer ikke med til OL i London.
Lady Gaga opgiver koncert i Indonesien efter islamist-trusler
Lad konfirmanderne råde over pengegaverne
Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.
Skatteminister: Vi tager ikke penge fra nogen
AGK's nye stjerne scorede syv mål i CL-finalen
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Tournyheder
Tourens 21 etaper
2. etape: Grafik - Amerikansk tempotog vandt holdkørsel
3. etape: Grafik - Amerikansk sejr på nationaldagen
4. etape: Grafik - Contador slået på målstregen
5. etape: Grafik - Tour de styrt: Sprintfænomen vinder efter vildt asfaltbal
6. etape: Grafik - Norsk triumf efter våd dag på kontoret
7. etape: Grafik - Team Sky kom ned på jorden igen
8. etape: Grafik - Tour-favoritterne udsætter de store opgør
9. etape: Grafik - Nyt vildt Tour-drama, da Hushovd mistede førertrøjen
10. etape: Grafik - Cavendish snydt på stregen af tysker
11. etape: Grafik - Cavendish gav rival tørt på i regnen
12. etape: Grafik - Favoritterne tager vigtig tid på Contador
13. etape: Grafik - Vild verdensmester besejrer bjerget og to franskmænd
14. etape: Grafik - Belgier snyder Contador og de andre favoritter
15. etape: Grafik - Cavendish tryner sine rivaler for fjerde gang i løbet
16. etape: Grafik - Contador giver Schleck-brødre baghjul efter kamikaze-ridt
17. etape: Grafik - Ny norsk Tour-triumf og forgæves Contador-angreb
18. etape: Grafik - Schlecks vanvidsmission sætter rivalerne skakmat
19. etape: Grafik - Lige ved og næsten for modig Contador
20. etape: Grafik - Cadel Evans knuser Schleck og sikrer sig Tour-sejren
21. etape: Grafik - Bak forsøgte, men Cavendish vandt på Champs-Elysses
Tophistorier Sport
Seneste TV Sport
24. maj. KL. 08.25 TV Tag 1.30 minuts gåtur gennem sejrsrusen på Farum Park
23. maj. KL. 13.39 TV Sportsredaktør: FCK har spillet for højt spil
22. maj. KL. 09.36 TV Fodboldglad elefant skal gå i blæksprutten Pauls fodspor
18. maj. KL. 09.31 TV Kessler: Jeg vil bare ikke skuffe nogen
15. maj. KL. 08.56 TV Horde af mennesker hyldede Citys nykårede mestre
maj
maj
maj
maj
Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Økonomen: Lad konfirmanderne råde over pengegaverne
Gedekølle med citron og persille