Annonce
Annonce
Sport 27. dec. 2009 KL. 13.37

Rikke Møller Pedersen

Rikke Møller Pedersen bragede igennem ved VM og har siden formået at holde det høje niveau.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

fakta

Førstedagen af VM i svømning blev en massiv succes med rekorder og finalepladser for alle de etablerede danske topnavne, men den mest forbløffende indsats leverede Rikke Møller Pedersen dagen efter.

Nok havde Rikke Møller Pedersen opnået tre finalepladser ved EM på kortbane i december 2008, men positionen som den bedste brystsvømmer i Danmark var uden internationale perspektiver og da slet ikke i VM-sammenhæng.

Altså lige indtil mandag 27. juli, da Rikke Møller Pedersen i Rom VM-debuterede i 100 meter brystsvømning. I løbet af 1.06,61 minut havde Danmark fået en ny svømmer i verdenseliten.

Forbedringen af den danske rekord med 1,9 sek. gav en indledende fjerdeplads, der dagen efter resulterede i en slutplacering som nummer seks, men det var blot starten på et eventyrligt halvår for en glad 20-årig, der også satte nye standarder for charme, selvtillid og vådt hår ved bramfrit at meddele, at hun følte sig lækker, når hun stod på startskamlen i sin hurtigtgående svømmedragt.

I hast til dopingkontrol
Et trænerskifte i STO i 2008 og et miljøskift fra Odense til elitecentret i København efter VM er et par af årsagerne til det gennembrud, der i løbet af 2009 gav Danmark en ny svømmestjerne.

I oktober var DM-stævnet i Odense således blot forberedelse til euromesterskaberne på kortbane i Istanbul, men en stilfærdig fredag aften drønede Rikke Møller Pedersen på sin gamle hjemmebane af sted og satte en europarekord, der gav sportschef Lars Sørensen et problem.

Hvis europarekorden skulle kunne godkendes, var en dopingtest nødvendig, så Lars Sørensen måtte køre Rikke Møller Pedersen en tur til Odense Idrætshal, hvor der var dopingkontrollanter i forbindelse med badmintonstævnet Denmark Open.

Den fejl begår ingen igen, for Rikke Møller Pedersen har på imponerende vis bevaret det høje niveau. Yderligere fem europarekorder er det blevet til, tre på 100 og to på 200 meter brystsvømning, den ene resulterede i en guldmedalje ved EM, hvor en diskvalifikation sørgede for, at der også er noget at revanchere i 2010.

Annonce

FILM – Danmarks eneste filmsektion

Læs Politiken hver TORSDAG BESTIL I DAG

- Få sportsnyheder på mail hver morgen

Annoncer
Gældskrisen
13. feb. KL. 06.16

Græsk ja til spareplan løfter aktiemarkeder i Asien

Investorerne i Japan og Sydkorea sender aktiekurserne op, efter det græske parlamentet vedtager spareplan.

Film
13. feb. KL. 08.38
Stjernerække. Uma Thurman er på rollelisten i filmen 'Fragments', hvor hun sammen med en række andre kvindelige stjerner portrætterer Marilyn Monroe. - Foto: JIM COOPER/AP

Stjerner vækker Marilyn til live i ny film

50-året for det amerikanske ikons død markeres med ny dokumentarfilm, hvori kendte kvinder skal læse op af skrifter om Monroe.

Musik
12. feb. KL. 21.30
Foto: ELISE AMENDOLA/AP

Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'

53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.

Mest læste i dag

Annoncer
Annoncer

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

restaurant & cafe