Annonce
Annonce
Annonce
England Spanien Italien Tyskland Frankrig Holland Portugal internationalt Alle seneste kampe

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Fodbold 3. maj. 2009 KL. 11.25

Don Ø.: Den første af syv FCK-finaler

Maj bliver en lang finale for FC København, vurderer klubbossen Flemming Østergaard. Læs optakten til dagens kampe.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Superligaen LIVE

Eftermiddagens opgør i Parken mellem mesterskabskandidaterne FC København og de snart detroniserede mestre fra AaB er den første af i alt 7 finaler for den københavnske storklub i denne måned.

Bestyrelsesformanden i FC København, Flemming Østergaard, håber naturligvis på, at holdet både vinder pokalfinalen om små tre uger mod netop AaB og sikrer sig mesterskabet.

Fem af de syv særdeles vigtige kampe afvikles hjemme i Parken og det kan i sidste ende blive udslagsgivende.

»Det kan bære holdet frem i de vanskelige stunder, som vil komme undervejs«, vurderer Flemming Østergaard på FCK's hjemmeside.

To topkampe afgør mesterskabet
Et eller tre point i dag mod AaB vil igen sende FCK foran Brøndby i tabellen.

Men et nederlag behøver ikke at være vejen til enden, siger Flemming Østergaard.

»For der vil stadig være 15 point – og to absolutte topopgør mod OB og BIF – at gøre godt med efterfølgende, men tre point vil unægtelig bringe os et stort skridt videre«, lyder analysen fra Flemming Østergaard inden mødet med AaB.

Dagens kampe i Superligaen

14.00 FCN-FCM
FC Midtjylland-spillerne har været i ’træningslejr’ et par dage i Køge, hvor trænere og spillere har fået talt ud om de seneste nederlagskampe og den dårlige præstation mod SønderjyskE. Der er lagt en god plan for, hvordan FCN skal slås, og cheftræner Thomas Thomasberg siger, at han er sikker på, at spillerne vil levere en 100-procents indsats i Farum og stå sammen, som et hold skal gøre. »Vi har ikke været tilfredse med pointhøsten i foråret, men vi skal nok holde fjerdepladsen«, siger Thomasberg.

Georghe Florescu har karantæne, og Philip Marcic og Christopher Poulsen er ude med skader. Målmanden Lasse Heinze, Jesper Juelsgaard samt Sekou Oliseh og ynglingespilleren Izunna er nye i truppen. Hjemmeholdet har Morten Karlsen og Martin Bernburg i karantæne.

16.00 SønderjyskE-AC Horsens
Forårets første sejr tændte for alvor håbet hos oprykkerne om, at de kan klare frisag, og hvis de slår AC Horsens og om en uge Vejle ligeledes på hjemmebane, er Sønderjyske ikke mere på en nedrykningsplads. Hjemmeholdet må stadig undvære den stærke forsvarer Anders Egholm. AC Horsens har Niels Lodberg tilbage i truppen efter karantæne.

16.05 Randers FC-Esbjerg
Snakken i Randers drejer sig både om chancerne for, om Randers FC efter fire kampe på stribe kan nå op på fjerdepladsen, og om, hvem der mon skal afløse Stig Tøfting som John ’Faxe’ Jensens assistent i næste sæson. En anden 1992-europamester, Henrik Larsen, er bragt i spil på rygtebørsen. Mod Esbjerg må hjemmeholdet undvære Marc Nygaard, David Addy og Carsten Fredgaard, der alle er skadet, og den karantæneramte Allan Olesen. Tobias Grahn og Jan Frederiksen er igen fit for fight. Esbjerg stiller op uden Jesper Bech, der er sat ud.

17.30 FC København-AaB
Mens FCK fortsat må spille uden Jesper Grønkjær, som måske er klar til næste runde, mangler AaB ikke færre end syv spillere: Karim Zaza, Michael Jakobsen – der næppe kommer i kamp mere i foråret på grund af en ankelskade – Jeppe Curth, Kasper Bøgelund, Kasper Risgård og Marcus Tracy.

Se stillingen i Superligaen her

Annonce

FILM – Danmarks eneste filmsektion

Læs Politiken hver TORSDAG BESTIL I DAG

- Få sportsnyheder på mail hver morgen

Annoncer
Danmark
13. feb. KL. 14.50

Pige skrev brev til far om sexmisbrug

Anklager har fremlagt brev fra 15-årig pige i sag om overgreb i Rebild.

Danmark
13. feb. KL. 14.30

11-årig dreng dræbt af tog på Tølløse station

11-årig dreng, der ved middagstid blev ramt af tog ved Tølløse, er død.

Internationalt
13. feb. KL. 13.55

Kampklædt politistyrke pågriber mand i Amsterdam Lufthavn

Manden havde ifølge flere medier gemt sig efter at have sendt bombetrussel.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Billedpoesi. Svenske Mikael Kristersson har undersøgt døgnets gang og årstidernes skiften i sin have. Resultatet er fortryllende.
12. feb. KL. 14.03

Svensker brugte 11 år på at filme pindgrise i sin have

ibyen anbefaler

restaurant & cafe