Annonce
Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Fodbold 4. mar. 2010 KL. 11.21

Fugle gnasker løs af AGF's hjemmebane

Råger, måger, krager - ja alt hvad der kan flyve - mæsker sig i saftigt århusiansk græs.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

I Herfølge er der frost i banen, i Esbjerg har beton revet sig løs fra en bærende søjle og i Århus har de problemer med fugle.

LÆS OGSÅHB Køge vil flytte SAS Liga-premiere og Splinternyt stadion er ved at falde sammen

Jo, de danske superligaarenaer er hårdt plagede i dagene op til forårspremieren.

»Vi døjer lige nu med tusindvis af fugle, som æder løs af banen. Det er både råger, måger, krager - ja alt hvad der kan flyve. Efter sneen er smeltet, er det grønne græs jo kommet til syne igen, og sådan noget findes åbenbart ikke særlig mange steder«, siger Johnny Brorson Christensen, der er driftschef på AGF's hjemmebane, Atletion NRGi Park.

Foder skal redde banen
Johnny Brorson Christensen vil derfor sørge for, at de sultne fugle kan brødføde sig på anden vis.

»Jeg har været ude at investere i flere hundrede kilo fuglefoder, som nu er blevet lagt i nogle bakker for enden af tribunerne«, siger han til Århus Stiftstidende.

AGF møder i forårspremieren FC København på udebane i Parken og spiller - med eller uden fugle på banen - første hjemmekamp mod Silkeborg 15. marts.

FAKTA: Stillingen i Superligaen

Annonce
Fodbold
23. maj. KL. 23.06
Mestre. FCN overtog førstepladsen i Superligaen i søndags og sluttede da også øverst efter 33. og sidste spillerunde. - Foto: JENS DRESLING

Fodboldredaktøren: Guldet stråler så flot i Farum

FC Nordsjælland tog det sidste stik hjem med 3-0-sejren over Horsens.

Videnskab
23. maj. KL. 21.37
Vinder. Aben Rhinopithecus strykeri har opstoppernæse i en sådan grad, at den ofte må sidde med hovedet bukket for at beskytte næsen mod indtrængende legemer. - Foto: International Institute for Species Exploration

Nysende burmesisk abe kåret som årets mærkeligste fund

Biologer står bag liste med i alt 10 bemærkelsesværdige arter, som er opdaget og beskrevet for første gang i 2011.

Politik
23. maj. KL. 23.34

Fagbevægelsen vil tvinge flere på fuld tid

Stærke kræfter i fagbevægelsen vil have kommunerne til at tvinge deltidsansatte til at arbejde fuld tid.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Tidsspring. Agent J, spillet af Will Smith, springer fra toppen af en sky-skraberen og lander i 1969. - Foto: Disney / PR
23. maj. KL. 20.00

Habit-mændene er tilbage med højt begavet pjat

ibyen anbefaler

restaurant & cafe