Annonce
Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Fodbold 15. feb. 2011 KL. 13.54

Domenech kalder franske VM-rebeller for møgunger

Nogle uansvarlige små møgunger kalder den tidligere franske træner sine VM-spillere.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Den tidligere franske landstræner i fodbold Raymond Domenech tager nu igen bladet fra munden i sagen om de franske spillere, der valgte at boykotte en træning under sommerens VM i Sydafrika.

»Når jeg ser tilbage på det, så ser jeg på den som en gruppe af uansvarlige små møgunger«, siger Raymond Domenech til den franske avis L'Express.

Boykot og kaos i Sydafrika
Domenech stoppede som landstræner efter det kaotiske VM, hvor Frankrig sluttede sidst i sin indledende gruppe efter Mexico, Uruguay og Sydafrika.

LÆS ARTKELPlettet landstræner hyrer firma til at rense sit navn

Undervejs smed Domenech Nicolas Anelka hjem for at svine ham til i pausen af kampen mod Mexico.

Det blev nogle af medspillerne sure over, og holdet boykottede en efterfølgende træning, hvilket skabte kaos.

Karantæne til fire spillere
Det franske fodboldforbund idømte Anelka en karantæne på 18 kampe. Anfører Patrice Evra, viceanfører Franck Ribery og Jeremy Toulalan blev idømt karantæne på henholdsvis fem, tre og en spilledage for at iværksætte spilleropstanden.

LÆS ARTIKELAnelka er færdig på det franske landshold

Dengang vidste Domenech ikke, hvem der stod bag. Men når han ser tilbage, så kan han se, at det hele var meget velorganiseret.

»De vidste nøjagtigt, hvad de lavede. De havde endda trukket gardinerne ned i bussen for at kunne gemme sig for kameraerne«.

ritzau

Annonce
Danmark
28. maj. KL. 09.03 opdateret KL. 09.17

Pirater bag gidseltagning af dansk sejlerfamilie meldes anholdt

Politiaktion i Somalia fører til anholdelse af syv pirater.

Internationalt
28. maj. KL. 07.54

Tysk pige holdt fanget og mishandlet i Bosnien

Naboer fortalte politiet, at pigen blev behandlet som et dyr.

stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe