Skotske Rangers FC vil betale små 30 millioner kroner for Brøndbys Johan Elmander. Den svenske avis Aftonbladet skriver, at storklubben fra Glasgow vil gøre næsten alt, for at få en aftale i stand inden weekenden, hvor de tager på træningslejr i Sydafrika. Avisens kilde i Glasgow siger, at de stiller Elmander en ugeløn på 160.000 kroner i sigte. »De vil have ham på en treårig kontrakt. Og det skal være inden de tager Sydafrika på lørdag«, siger Aftonbladets kilde. Så sent som i går afviste Brøndbys direktør Per Bjerregaard i B.T., at Rangers og Brøndby kan komme til enighed omkring den 25-årige svenske VM-spiller.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
Styrelse brugte 280.000 kroner på Folkemødet – fire kendte ansigter fik 70.000 kroner
-
»Det gik op for mig, at jeg var i en suite med en mand, der overhovedet ikke var ude på det, jeg troede«
-
Test: Er du bedre til geografi end gymnasieeleverne fra årgang 2003?
-
»Jeg havde valgt vuggestue. Jeg var klar«: Influencerpar taler om abort efter Downs-diagnose
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Rose Nira Glad og Hanne Vedel Sterndorf
Lige nu
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























