Annonce
Annonce
Annonce
Fodbold 29. apr. 2012 KL. 11.51

Fransk storklub får plaster på såret

US Quevilly fra den franske 3. division slap nådigt fra pokalmøde med Lyon og øjner billet til Europa League.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Olympique Lyon, der gennem en årrække har været fast inventar i Champions League, har kun teoretisk mulighed for at komme med i mesterligaen i den kommende sæson.

Holdet har tabt hver tredje kamp i Ligue 1, men har til gengæld været skarpe i de to franske pokalturneringer. For to uger siden blev det godt nok til nederlag i Liga Cup-finalen mod Marseille, men lørdag aften fik storklubben oprejsning, da US Quevilly fra den tredjebedste række blev slået 1-0 på Stade de France i Paris i den store pokalfinale.

Argentineren Lisandro Lopez blev matchvinder i et ensidigt opgør efter en lille halv times spil og sikrede dermed Lyon den femte pokaltitel i klubhistorien - og det første trofæ i fire år.

US Quevilly-holdet, der består af semiprofessionelle, håber nu på, at Lyon fortsætter med at vinde kampe i Ligue 1, så Lyon kommer i enten Europa League eller Champions League via en top 4-placering. Sker det, så overtager US Quevilly som tabende pokalfinalist nemlig en af de franske pladser i Europa League.

Spansk matchvinder i Grækenland
I Grækenland blev der lørdag aften også spillet pokalfinale.

Her tvang Atromitos mesterholdet Olympiakos ud i forlænget spilletid. Olympiakos vandt 2-1 på en scoring af den spanske midtbanemand David Fuster i det 119. minut.

FACEBOOKBliv ven med Politiken