Annonce
Annonce
Annonce
Fodbold 9. jul. 2012 KL. 22.22

Løvenkrands skifter til Birmingham City

Danske Peter Løvenkrands skifter til Birmingham City, men takker Newcastle-fans for støtte i en svær tid.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Trøje nummer 11 kommer til at sidde på danske Peter Løvenkrands, når Birmingham Citys spillere i den kommende sæson løber på banen.

Det oplyser danskeren på sin egen Twitter-profil.

»Det var det! Jeg er nu den nye nummer 11 for Birmingham City. Jeg ser virkelig frem til at komme i gang«, skriver Peter Løvenkrands.

Svært ved at komme på succesholdet
Danskeren skifter dermed en tilværelse i Premier League for Newcastle United ud med en klub i den næstbedste række. Han spillede i sidste sæson for Newcastle, men havde svært ved at komme på succesholdet. Skiftet sker på en fri transfer.

»Jeg vil bare gerne sige en stor tak til alle jer Newcastle-fans, som støttede mig igennem årene. Det kan jeg ikke takke jer nok for«, skriver Løvenkrands.

»I støttede mig, da min far døde. Det vil jeg aldrig glemme«.

Træner har store forventninger
Peter Løvenkrands kom til Newcastle i 2009 og mistede sin far for to år siden.

Den 32-årige spiller bliver holdets nye træner Lee Clarks første nye spiller, og Clark har store forventninger.

»Folk, jeg har talt med om ham, er meget imponeret. Han kan fremvise gode resultater fra sin tid i (Glasgow) Rangers, hvor han scorede mål i Champions League. Og vi ser frem til at få ham ind i truppen«, siger Clark.

Peter Løvenkrands har til og fra været en del af landsholdet, men fordi han har haft svært ved at bide sig fast i startopstillingen på klubplan, har han heller ikke haft nemt ved at komme på landsholdet.

ritzau