Annonce
Annonce
Annonce
Fodbold 14. sep. 2012 KL. 16.24

Dommerskub: Karantæne til Benfica-anfører

Det koster Luisao to måneders karantæne for at have skubbet en dommer i en træningskamp.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Benfica-anfører Luisao har fået en karantæne på to måneder for at have skubbet en dommer i en træningskamp i Tyskland tidligere på sommeren.

Det meddeler det portugisiske fodboldforbund (FPF).

Læs ogsåDommer vil retsforfølge voldsom Benfica-anfører

Den brasilianske forsvarsspiller skubbede til dommer Christian Fischer sidste måned i en kamp mod Fortuna Düsseldorf. Dommeren fløjtede straks kampen af, efter at han var kommet op at stå igen

Vil gøre karantæne international
»FPF har givet Luisao en karantæne på to måneder samt en bøde på 2550 euro (cirka 19.000 kroner)«, skriver forbundet kort på sin hjemmeside.

FPF meddeler desuden, at det internationale fodboldforbund (Fifa) vil blive meddelt karantænen, og så er det sandsynligt, at karantænen også overføres til internationale kampe.

Læs ogsåBenfica-anfører slår dommer i græsset

Dermed kan Luisao gå glip af Benficas første fire Champions League-gruppekampe. Benfica er i gruppe med FC Barcelona, Celtic og Spartak Moskva.

ritzau