Annonce
Annonce
Annonce
Fodbold 2. okt. 2012 KL. 17.45

Tidligere topspiller tvinges til psykologen

Den tidligere landsholdsstjerne hos Brasilien, Adriano, er i frit fald.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Den tidligere landsholdsstjerne for Brasilien, Adriano, er tirsdag vendt tilbage til træning for sin brasilianske klub Flamengo.

Den 30-årige angriber havde netop modtaget sin tredje advarsel for at udeblive fra træning, hvorefter han ifølge AP havde udtalt, at han overvejede at indstille karrieren.

Men efter at have talt med slægtninge og nære venner besluttede Adriano at give fodboldkarrieren endnu en chance.

Tvinges til psykologen
Flamengo accepterede spillerens tilbagevenden til fuld løn på den betingelse, at Adriano overholder klubbens retningslinjer fremover.

Læs ogsåFodboldstjerne skyder kvinde i hånden

Blandt andet kræver Flamengo, at den tidligere stjernespiller gennemgår behandling hos en psykolog.

Først og fremmest skal Adriano dog i fysisk form efter at have været væk fra banen i seks måneder efter en operation for en skade i akillessenen.

Læs ogsåBrasiliansk problembarn lover at opføre sig pænt

Direktøren for Flamengo, Zinho, udtaler til AP, at Adriano ikke kommer i kamp, før han er »fysisk og psykisk« klar til det.

Flygtede til slumområde
Zinho udtrykker samtidig bekymring for, hvad der kan ske med Adriano, hvis han stopper med fodbold.

Læs også Roma siger farvel til falleret stjerne

Den ekstremt talentfulde spiller har nemlig været i frit fald siden en lovende professionel karriere i italienske Inter.

Et skifte til Roma var en katastrofe, da romerne gav angriberen chancen, efter Adriano var 'flygtet' til hjemlandet og havde gemt sig i et slumområde samt spillet for Flamengo.

Læs ogsåAdriano gemmer sig hos sin mor

Problemer med alkohol og stoffer
Zinho siger til AP, at Adriano har fortalt, han føler sig »forvirret« og ikke ved, om han kan spille på højt plan på grund af »personlige problemer«.

Men alligevel tog Flamengo i august i år Adriano til sig igen, da han blev fyret i Corinthians.

Læs ogsåStjerne ville ikke op på vægten og fik en fyreseddel

Angriberen var blevet meget overvægtig, kæmpede med depressioner og havde konstante problemer med alkohol og stoffer.

Nu får han endnu en chance for at komme på ret køl.