Annonce
Annonce
Annonce
Fodbold 7. sep. 2007 KL. 15.01

VM-finalister i ordkrig før EM-kamp

Frankrigs landstræner, Raymond Domenech, sidder lørdag aften på tribunen med karantæne efter sine beskyldninger om italiensk bestikkelse.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

På banen er det en spændende kamp mellem finalisterne fra den seneste VM-slutrunde, men uden for er det et hårdt verbalt slagsmål mellem fodboldpersonligheder fra Italien og Frankrig.

Skandalen tog fart, da den franske landstræner Raymond Domenech i et interview for en måned siden beskyldte italienerne for at have bestukket dommeren i forbindelse med en U21-kamp, der var kvalifikation til OL i 2000.

Karantæne for sine udtalelser
»Jeg er sjældent blevet taget så groft ved næsen. Når man en gang er blevet snydt, er der efterfølgende altid en tvivl. Der bliver lavet aftaler i italiensk fodbold«, sagde Domenech til den franske avis.

Han har senere bekræftet sine udtalelser, der har indbragt ham en spilledags karantæne fra UEFA, Det Europæiske Fodboldforbund, så han må sidde på tribunen, når Italien og Frankrig mødes på San Siro i Milano.

Del Piero vil holde fokus
I optakten til kampen har den franske midtbanespiller Lassana Diarra kaldt de italienske spillere for provokatører, men Alessandro Del Piero mener, at kampens betydning er vigtigere end ordkrigen.

»Vi lader os ikke distrahere, selv om disse daglige beskyldninger generer os. Der er motivation nok i at få de tre point«, siger den rutinerede offensivspiller.

Med Bayern München-spilleren tvivlsom på grund af en lårskade er det sandsynligvis del Piero og 34-årige Filippo Inzaghi, der skal udgøre hjemmeholdets angrebsduo.

Gilardino er ude af form
Landstræner Roberto Donadoni har end ikke udtaget Inzaghis holdkammerat fra Milan, 25-årige Alberto Gilardino, som Donadoni mener har psykologiske problemer.

Inzaghi opfordrer dog til at give Gilardino fred.

»Han er fremtiden for italiensk fodbold i de næste ti år. Vent og se«, siger Inzaghi, der har scoret 25 mål i sine 56 landskampe.

Thierry Henry mangler én mål
I den anden ende har Thierry Henry endnu en chance for at tangere Michel Platinis rekord som den mest scorende nogen sinde på det franske landshold.

Thierry Henry har scoret 40 mål og mangler ét i at indhente UEFA-præsidenten, og Barcelonaangriberen slipper for Marco Materazzis kontante forsvarsspil.

Skader i begge forsvarskæder
Interspilleren sad også uden for sidste år, da han var idømt karantæne for den provokation, der førte til Zinedine Zidanes skalle i brystet i slutfasen af VM-finalen.

Denne gang er det en lårskade, der holder Materazzi ude af verdensmestrenes midterforsvar. Dermed får anfører Fabio Cannavaro Andrea Barzagli eller Christian Panuzzi som makker.

Franskmændene har tvivl om anfører Patrick Vieira, mens forsvarsspillerne Willaim Gallas og Willy Sagnol definitivt er ude.