Annonce
Annonce
Annonce
Fodbold 8. okt. 2007 KL. 18.48

Morten Olsen roser Superligaen

Halvdelen af de 24 spillere i truppen til EM-kampene mod Spanien og Letland er fra den hjemlige liga.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Morten Olsen kalder det en tilfældighed, at fire af spillerne i hans landsholdstrup er fra OB, men landstræneren sætter alligevel et kvalitetsstempel på den danske Superliga.

Med efterudtagelsen af FCK’s Rasmus Würtz samt OB-trioen Ulrik Laursen, Chris Sørensen og Mads Timm har Morten Olsen 12 superligaspillere blandt de 23 udtagne, der suppleres af den ellers skadede Lars Jacobsen i de første dage af træningslejren forud for lørdagens kamp mod Spanien.

Superligaen er blevet bedre
»Superligaen – eller SAS-ligaen som jeg hellere må kalde den – er blevet bedre. Der bliver spillet bedre fodbold«, fastslår Morten Olsen, der var imponeret af den danske UEFA Cup-indsats i den forløbne uge.

»Det siger jo alt om udviklingen, at danske hold kan besejre italienske og franske hold, selv om nogle vil gøre Lens til et bundhold, men de skal nok komme tilbage«, siger landstræneren.

OB-spillerne passer i systemet
»OB kunne lige så godt have vundet som Sparta Prag, der jo er en stor traditionsklub, og selv om FC Midtjylland dummede sig, så fik de i den første time vist, at de var bedre end Lokomotiv Moskva«, siger Morten Olsen.

»At jeg har udtaget fire OB-spillere, handler ikke kun om resultaterne, men det er, fordi det er de spillere, der passer bedst ind i vores system«, påpeger Morten Olsen.

De 12 superligaspillere fordeler sig med 6 fra FC København, 4 fra OB samt 1 fra FC Midtjylland og Brøndby.