Annonce
Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Fodbold 20. jun. 2008 KL. 13.47 opdateret 20. jun. 2008 KL. 14.30

AaB køber Kasper Bøgelund

De nykårede danske mestre AaB har lavet en et-årig aftale med landsholdsbacken Kasper Bøgelund

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Kasper Bøgelund har skrevet under på en etårig kontakt hos de danske fodboldmestre fra AaB.

Højrebacken har døjet en del med skader i næsten hele sin karriere, men nu får han mulighed for at bevise for AaB's ledelse, at bentøjet kan holde. Lykkes det, skal parterne inden for kort tid diskutere en forlængelse af kontrakten.

Pladsen som højre back er ledig hos AaB efter rutinerede Allan Olesen efter sæsonen skiftede til Vejle, og Bøgelund kommer med masser af rutine til at lukke hullet.

Sportsdirektøren er glad
»Da spillernes sommerferie blev indledt, vidste vi, at vi havde et defensivt problem, som vi skulle have løst. Kasper Bøgelund har igennem længere tid været vores foretrukne emne i højre forsvarsside, og derfor er jeg selvfølgelig meget tilfreds med, at vi har fået en aftale på plads«, siger AaB's sportsdirektør, Lynge Jakobsen

Bøgelund skiftede for 10 år siden til udlandet og spillede i en lang periode for PSV Eindhoven, inden turen gik til Borussia Mönchengladbach, som han sidste år var med til at spille tilbage i Bundesligaen.

International erfaring
»Vi har bevidst ledt efter spillere, der både er sultne og som samtidig har erfaring fra højeste internationale niveau, og det må vi sige, at vi har fået med forstærkningerne af Michael Beauchamp og Kasper Bøgelund«, siger Lynge Jakobsen med henvisning til australieren Michael Beauchamp, som AaB investerede i tidligere på ugen.

27-årige Kasper Bøgelund, der skifter til AaB på en fri transfer, har spillet 15 landskampe for Danmark.

ritzau

Annonce
Danmark
28. maj. KL. 09.03 opdateret KL. 09.17

Pirater bag gidseltagning af dansk sejlerfamilie meldes anholdt

Politiaktion i Somalia fører til anholdelse af syv pirater.

Internationalt
28. maj. KL. 07.54

Tysk pige holdt fanget og mishandlet i Bosnien

Naboer fortalte politiet, at pigen blev behandlet som et dyr.

stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe