Annonce
Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Fodbold 9. jun. 2009 KL. 08.44

Aftalt spil bliver forsøgt i Danmark

Kinesiske kriminelle har forsøgt at få kontakt til unge danske fodboldspillere i et formodet forsøg på matchfixing.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Der er mange penge at tjene på svindel med fodboldkampe, og derfor har kriminelle asiatiske spillesyndikater kig på Europa.

Der findes endnu ingen eksempler på aftalt spil i dansk fodbold, men ifølge den canadiske journalist og forsker Declan Hill var matchfixere fra Kina på plads ved en stor ungdomsturnering i København i juli sidste år.

Det fortalte Hill på den idrætspolitiske konference Play The Game i Coventry mandag aften.

Kontaktede spillerne
»Jeg var i Danmark i februar i år, hvor jeg kontaktede flere af mine kilder i landet. En af dem fortalte mig, at han var helt chokeret over at opdage, at der var asiatiske gamblere til stede ved turneringen, hvor spillerne var meget unge. Jeg har set billeder af kinesiske fyre, som forsøgte at komme i kontakt med spillerne«, sagde Declan Hill.

Canadieren skriver i sin bog 'Det aftalte spil', at matchfixere både ved VM og OL har forsøgt at købe spillere til at levere bestemte resultater.

»Gør det svært!«
Danmark er dog et af de sværere lande at kaste sig over.

»Jeg tror ikke, at problemet er så stort i Danmark, for det danske fodboldforbund forsøger at dæmme op for det. Man kan aldrig gardere sig 100 procent mod den slags kriminalitet, men hvis I kan gøre det sværere at operere i jeres land, så vil matchfixerne nok tage et andet sted hen«, sagde Hill.

ritzau

Annonce
Danmark
28. maj. KL. 09.03 opdateret KL. 09.17

Pirater bag gidseltagning af dansk sejlerfamilie meldes anholdt

Politiaktion i Somalia fører til anholdelse af syv pirater.

Internationalt
28. maj. KL. 07.54

Tysk pige holdt fanget og mishandlet i Bosnien

Naboer fortalte politiet, at pigen blev behandlet som et dyr.

stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe