Annonce
Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Fodbold 11. nov. 2009 KL. 10.13

Olsen tvinges til at eksperimentere

Planen om at spille VM-holdet sammen i testkampe er gået i vasken.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Morten Olsen ville gerne have brugt kampene mod Sydkorea og USA til at spille VM-holdet bedre sammen og udvikle ’automatismerne’ i samarbejdet i de forskellige kæder og i kombinationsspillet.

Landstræneren har talt om vigtigheden af, at stopperne Daniel Agger og Simon Kjær fik flere kampe sammen, og at Thomas Kahlenberg (må kun være med i én kamp) kunne få megen spilletid efter den lange skadespause. Olsen ved, at der er behov for hurtigt at finde frem til den mand, der skal være fast på venstrebackpladsen, og han havde også håbet at kunne at spille med den målfarlige Søren Larsen (skadesafbud mandag) fra start.

LÆS ARTIKELAfbuddene tikker ind hos Olsen

Men de gode planer er blevet ødelagt af mange afbud, og der kan sagtens komme flere. Så nu bliver årets sidste testkampe i stedet spillet med meget alternative holdopstillinger i forhold til den, Olsen sigter på skal anvendes i slutrunden i Sydafrika. Og der skal eksperimenteres en hel del og uden tvivl gives debut til to-tre spillere i de to kampe i Esbjerg og Århus.

Det er beklageligt, at to af de største profiler, Nicklas Bendtner, der døjer med lyskeproblemer, og Daniel Agger er ude. Agger skal skåne sin dårlige ryg. Derfor aftalte han med Morten Olsen, efter at han havde spillet fuld tid for Liverpool i Premier League mandag aften, at det er klogest, han bliver i England i stedet for at tage på jyllandsturné med VM-holdet.

LÆS ARTIKELEndnu et afbud til Morten Olsen

Sent i går var det så AaB-backen Michael Jakobsen, der gav op og overlod pladsen til en mulig debutant, Leon Jessen fra FC Midtjylland. Michael Jakobsen er skadet i en mavemuskel. Umiddelbart bedømt forstærker hans afbud AGF-spilleren Michael Lumbs chancer for at få en debutoptræden allerede lørdag aften i Esbjerg.

LÆS ARTIKELSkadet Agger melder fra til landskampe

OB-stopperen Anders Møller Christensen, som faktisk har spillet flere kampe i en stopperduo med Simon Kjær på VM-holdet, end Daniel Agger har gjort, overtog i går Aggers plads i truppen. Det er sandsynligt, at Anders Møller skal have en plads på bænken, fordi de to kampe bliver lejlighed til at give Fiorentina-forsvareren Per Krøldrup et par nye chancer for at vise, at han fortsat er værd at satse på.

LÆS ARTIKELMorten Olsen frygter de mange kampe

I går gennemførte Jesper Grønkjær sit specielle ’knæprogram’ og har ikke trænet igennem endnu, og Dennis Rommedahl, der var ukampdygtig i sidste uge, men prøver at blive klar, var også på ’skånekost’ på træningsbanen.

De to kampe bliver lejlighed til at give Fiorentina -forsvareren Per Krøldrup et par nye chancer

Annonce
stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Dine penge
27. maj. KL. 22.36
Selvjustits. Forbrugerøkonom i Nordea mener, at de unge selv skal have lov at bestemme over deres penge. - Foto: Privatfoto

Lad konfirmanderne råde over pengegaverne

Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe