-
CHELSEA-TRIUMF I CL : Dramaet minut for minut
-
KORT PROCES I PARKEN: Kessler vinder efter brutal knockout
-
SPORTENS NYTÅRSQUIZ: Sådan går det i 2012
-
PLUS: Redondo-bold Pluspris 75 kr.
Annonce
Vikinge Svøm i Roskilde
Søndag 1. juli kl. 10 er der Vikinge Svøm - en spændende åbent vand-udfordring for alle, der sætter pris på en sjov, smuk og samtidig udfordrende svømmetur i åbent vand, læs mere her...
Pluspris 250 kr.
Alm. pris 300 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 169 kr.
Alm. pris 200 kr
|
|
Pluspris 2730 kr.
Alm. pris 3130 kr
|
|
Pluspris 383 kr.
Alm. pris 450 kr
|
|
Pluspris 465 kr.
Alm. pris 550 kr
|





Musik og F-16-jagere holder Olsens spillere vågne
natteroderi. Der er højt humør hos de danske ligalandsholdspillere ved træningen under opholdet i Thailand. - Foto: ANDERS KJÆRBYE/ DBU
Ligalandsholdet får ikke tid til at opleve de historiske perler i Thailand.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Selv om de danske ligalandsholdsspillere nu har været nogle dage i Korat i Thailand, kniber det stadig en hel del for mange af dem at vænne sig til tidsforskellen på seks timer i forhold til Danmark og få en helt normal nattesøvn.
Og det har så samtidig været et irritationsmoment, at et ivrigt lokalt band – med en meget entusiastisk basguitarist, der sammen med trommeslageren på imponerende vis fastholder en gennemtrængende dunkende rytme gennem hvert nummer – optræder aften efter aften og hen til kl. 2 på en lille plads nærmest lige neden for Hotel Dusit Princess, hvor Morten Olsen og hans mænd er indkvarteret.
Forsangeren har de seneste aftener været i overstadigt humør og skrålet løs, så hans udgydelser ikke har været søde godnatsange i ørerne på de trætte rød-hvide fodboldspillere.
F-16-jagere på natøvelse
Hvis bandet endelig har skullet overdøves, er det sket, når et par F-16-jagere fra basen tæt ved Korat drøner hen over området på natflyvningsøvelse.
LÆS OGSÅEbbe Sand: Bendtner bliver VM's store nummer
Det er da helt forståeligt, at mange af de lokale beboere nyder den lune natteluft og lever meget af deres liv udendørs. De lever et liv, som danskerne ikke ser – men altså i høj grad hører.
Ligalandsholdsspillerne er jo ikke på ferie, men på hårdt arbejde med tre kampe i Kings Cup-turneringen og træning to gange mange af dagene, samt beordret hvile indimellem – og de holder sig inde på hotelområdet i timerne, når de ikke er på træningsbanen
Når ikke den store sightseeing
Ingen af dem – hvor mange danskere har egentlig det? – havde formentlig hørt om Korat, med det officielle navn Nakhon Ratchasima, inden de tog af sted.
LÆS OGSÅBernburg skadet under træningen i Thailand
Og de vil ikke vide ret meget om byen, når de forlader den søndag 24. januar, dagen efter den sidste kamp i turneringen mod værtnationens landshold. Thailands fungerende landstræner er i øvrigt den tidligere Manchester United-stjerne Bryan Robson, som sidste år afløste en anden englænder, Peter Reid.
Det er jo ikke en udflugtstur for ligalandsholdet, men måske får spillerne en eftermiddag en kort lejlighed til lige at traske nogle hundrede meter hen til et større marked med alverdens ting og sager og prutte om prisen.
Småpenge til den ukendte kvinde
Man kan læse sig til, at det kan være en oplevelse at besøge templerne i den gamle centrale del af byen, og det berettes, at folk fra hele Isaan-regionen kommer hertil for at hylde den kvindelige hærfører Thao Suranari, der ledte kampen mod de laotiske styrker i midten af 1800-tallet.
Der ofres røgelse, blomsterkranse og småpenge til byens kendte kvinde.
LÆS OGSÅ OB-stjerne satser på både guld og VM
I slutningen af marts holdes en ugelang fest for Thao Surani. Over for Thao Suranari-statuen kan man om mange aftener opleve plaeng khorat, den lokale folkedans og dans.
To 'spøgelsesbilister'
De oplevelser går danskernes næse forbi. De må nøjes med små opsigtsvækkende episoder, der kan forekomme i bytrafikken, hvor færdselsreglerne tilsyneladende er lidt anderledes end derhjemme.
Spillerne har f.eks. fra bussen med Morten Olsen på første sæde kunnet observere to ’spøgelsesbilister’ på en af de store motorveje, der fører ud mod landskampstadion.
To taxachauffører, som med det danske pressekorps som passagerer i deres gule biler vendte om midt på vejen og i nødsporet trillede nogle hundrede meter tilbage, altså mod kørselsretningen, for at komme af ved den rigtige afkørsel.
At være involveret i sådan en hændelse, hvor modkørende biler fløjter omkring ørerne på én, kan muligvis give søvnløse nætter til nogle.
Ingen ønsker sovepiller
Midlet imod det kunne være en sovepille fra landsholdsdoktor Mogens Kreutzfeldt, der er vikar for Søren Kaalund på turen.
Men Kreutzfeldt forklarer i øvrigt, at ingen af spillerne har bedt om sovemedicin – som i øvrigt ikke er på dopinglisten, kan det oplyses.
Og man kan, som bekendt, vænne sig til næsten alt og ignorere meget. Vænne sig til en tidsforskel på seks timer, lukke ørerne for støjende ’gårdmusik’ længe efter midnat og være i stand til at koncentrere sig 100 procent om fodbold og ikke tænke på meget andet 12 dage i træk.
Det kan og gør spillerne på det danske ligalandshold.
Se også
Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig
Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.
FN fordømmer syrisk massakre i Houla
FN's Sikkerhedsråd - inklusiv Rusland - kritiserer angreb i Syrien, der har kostet mere end 100 livet.
'Borgen'-hold overrasket og lykkelige over pris
Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa
En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.
Superstjernen er for dårlig til OL
EtiopiskeHaile Gebrselassie er for langsom og kommer ikke med til OL i London.
Lady Gaga opgiver koncert i Indonesien efter islamist-trusler
Lad konfirmanderne råde over pengegaverne
Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.
Skatteminister: Vi tager ikke penge fra nogen
AGK's nye stjerne scorede syv mål i CL-finalen
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Fodbold
Tophistorier Sport
Seneste resultater
Seneste TV Sport
24. maj. KL. 08.25 TV Tag 1.30 minuts gåtur gennem sejrsrusen på Farum Park
23. maj. KL. 13.39 TV Sportsredaktør: FCK har spillet for højt spil
22. maj. KL. 09.36 TV Fodboldglad elefant skal gå i blæksprutten Pauls fodspor
18. maj. KL. 09.31 TV Kessler: Jeg vil bare ikke skuffe nogen
15. maj. KL. 08.56 TV Horde af mennesker hyldede Citys nykårede mestre
maj
maj
maj
maj
Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Økonomen: Lad konfirmanderne råde over pengegaverne
Gedekølle med citron og persille
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Modetips