Annonce
Annonce
Fodbold 28. maj. 2010 KL. 17.45 opdateret 28. maj. 2010 KL. 18.18

Simon Kjær melder sig klar til VM

Efter at være blevet skannet regner Simon Kjær med at kunne spille mod Holland.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Morten Olsen og Fodbolddanmark kan ånde lettet op: Simon Kjær bliver klar til VM.

Det bekræfter forsvarsspilleren selv over for politiken.dk.

Torsdag aften blev Simon Kjær båret fra banen under kampen mod Senegal med store smerter i højre knæ, og VM-holdets læge, Søren Kaalund, forudsagde en pause på alt fra nogle dage til flere uger.

Klar til at spille mod Holland
Efter at have gennemgået to skanninger i dag, kan Simon Kjær imidlertid i forbindelse med afrejsen fra Kastrup Lufthavn til Sydafrika bekræfte, at skaden er langt mindre alvorlig end først frygtet.

»Skannigerne var positive på alle ledbånd. Jeg håber helt sikkert at være klar til kampen mod Holland«, siger Simon Kjær om Danmarks første kamp under VM-slutrunden, der spilles den 14. juni.

LÆS ARTIKELLæge: Simon Kjær har ledbåndsskade

Bedste mand mod Senegal
Den nyhed er af vital betydning for Danmarks muligheder ved VM-slutrunden.

I torsdagens 2-0-sejr over Senegal var Simon Kjær i midterforsvaret sammen med Daniel Agger den helt store opmuntring på det danske hold.

LÆS ARTIKELVM-optimismen led et knæk trods sejr

Hvornår Simon Kjær er helt oppe i omdrejninger og klar til at træne fuldt igennem, tør han endnu ikke sige.

»Det er svært for mig at sige, hvornår der er noget blod, eller hvad der er derinde, der løber fra. Men skanningerne ser heldigvis positive ud«.

Annonce
stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Dine penge
27. maj. KL. 22.36
Selvjustits. Forbrugerøkonom i Nordea mener, at de unge selv skal have lov at bestemme over deres penge. - Foto: Privatfoto

Lad konfirmanderne råde over pengegaverne

Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe