Annonce
Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Fodbold 9. sep. 2010 KL. 09.03

Nicklas Bendtner vil være anfører

Arsenal-angriberen træner med bold igen og kan få landsholdscomeback 17. november.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Jeg er kun 22, så jeg har lang tid foran mig som landsholdsspiller og må indstille mig på at vente nogle år på, at anførerrollen kommer til mig

Nicklas Bendtner

Nicklas Bendtner synes, det er helt i orden, at Christian Poulsen er blevet udpeget til Jon Dahl Tomassons afløser som anfører på fodboldlandsholdet, der startede EM-kampagnen med 1-0-sejren over Island, og Bendtner drømmer om selv engang at kunne spille for Danmark med anførerbindet på armen.

Det taler Arsenal-angriberen om, mens han i London-klubben endelig er ved at komme fri af den langvarige lyskeskade, der har bekymret ham over sommeren, og nu er i fuld gang med en god og grundig genoptræning.

Landsholdet betyder enormt for mig
»Det er helt klart min ambition at blive anfører for landsholdet«, siger Nicklas Bendtner. »Det er et stort mål for mig at nå det. Landsholdet betyder enormt meget for mig. Det bliver jeg ikke træt af at gentage. Jeg er så stolt over at spille for Danmark, og jeg vil blive endnu mere stolt, hvis jeg engang er anfører for mit land«, siger Nicklas Bendtner.

LÆS ARTIKELSkuffet Bendtner vil helt til tops i hierarkiet

»Da Jon stoppede, lå det til, at det ville blive enten Christian eller Daniel Agger, der skulle afløse ham. Christian har været med længere end Daniel, så det er vel logisk nok, at valget faldt på ham. Når Christian engang stopper, kan jeg måske komme til – men jeg ved jo godt, at det vil Daniel nok ikke lige synes er den allerbedste idé. Måske kan Daniel og jeg skiftes til at være anfører?«.

LÆS ARTIKEL Christian Poulsen overtager anførerbindet

Den bemærkning er ikke ment helt seriøst.

»Daniel er 25, jeg er kun 22, så jeg har lang tid foran mig som landsholdsspiller og må indstille mig på at vente nogle år på, at anførerrollen kommer til mig«.

Måske comeback i november
Et vigtigere tema er, hvornår Nicklas Bendtner igen kan spille på landsholdet.

Kan det blive i venskabskampen mod Tjekkiet 17. november?

»Hvis jeg er 100 procent kampklar til den tid, kan det vel godt. Men jeg kan slet ikke vurdere eller sige noget præcist om det lige nu«, svarer Nicklas Bendtner. »Jeg tager en dag og en uge ad gangen, og så må vi se, hvad der sker«.

»Men jeg er meget glad nu. Det går godt fremad. Jeg har trænet to dage med bold sammen med andre Arsenal-spillere, der skal arbejde sig tilbage efter skader. Jeg kan mærke en lille smule i lysken endnu, men jeg vil alligevel sige, at alt er fysisk på plads. Løbemæssigt og med hensyn til konditionen er jeg langt fremme«.

Der går nok tre-fire uger
»Når jeg har trænet med bold, er der ingen tekniske problemer. Hvis jeg skal tale om en tidshorisont, er det tre-fire uger. Når vi når så langt frem, kan jeg forhåbentlig træne helt normalt med førsteholdstruppen og helt uden problemer af nogen art«.

»Og derefter skal jeg så i gang med at spille kampe. Måske lidt på reserveholdet, måske med indhop på førsteholdet. Går det hurtigere, er det selvfølgelig fint«.

Har du på nogen måde fortrudt, at du tog med til VM-slutrunden uden at være 100 procent i orden?

»Overhovedet ikke. Både du og jeg kan regne ud, at hvis jeg havde holdt to og en halv måneds pause i stedet for at tage med til Sydafrika, så havde jeg været meget længere fremme nu. Og dermed havde jeg været tæt på at kunne spille igen, både for Arsenal og for landsholdet«.

De to EM-kampe er udelukket
»Men Danmark er et lille land, for hvem det er ekstra stort at komme med til et VM, og for spillerne er det en kæmpestor ting, både som en oplevelse og et sportsligt højdepunkt. Jeg er en ung spiller, men jeg ved jo ikke, hvornår en sådan mulighed kommer igen – at jeg kan spille i en VM-slutrunde. Det var min største prioritet at være med. Jeg var stolt over det. Og igen, nej, jeg har ikke fortrudt noget«.

Det ærgrer naturligvis Nicklas Bendtner, at han ikke kan være med i de to næste EM-kampe, på udebane mod Portugal og hjemme mod Cypern i næste måned.

»Jeg har jo gode minder fra Portugal. De har et dejligt klima og nogle fine baner – og når du nu nævner det, kan jeg også huske, at jeg lavede et udmærket mål i 3-2-kampen dernede«.

Fornuftig EM-start
»Forleden var jeg meget spændt på resultatet mod Island og blev glad over at høre om Kahlenbergs sene sejrsmål. Tre point. Det er en fornuftig begyndelse i gruppen, hvor portugiserne har fået en grusom start. Jeg havde jo regnet med, at de ville stå med fire eller seks point nu«, siger Nicklas Bendtner.

LÆS ARTIKELKludemål i overtiden forhindrede EM-fiaskoen

»Norges seks point er imponerende, men jeg har alligevel ikke megen fidus til dem. Jeg har mere fidus til os selv«.

»Og jeg ser meget frem til at spille på landsholdet igen og være med til at hente de nødvendige EM-point hjem, så vi kan komme med til den næste slutrunde«.

Optimismen fejler altså ikke noget, mens Bendtner sidder udenfor.

Annonce
Fodbold
23. maj. KL. 23.06
Mestre. FCN overtog førstepladsen i Superligaen i søndags og sluttede da også øverst efter 33. og sidste spillerunde. - Foto: JENS DRESLING

Fodboldredaktøren: Guldet stråler så flot i Farum

FC Nordsjælland tog det sidste stik hjem med 3-0-sejren over Horsens.

Videnskab
23. maj. KL. 21.37
Vinder. Aben Rhinopithecus strykeri har opstoppernæse i en sådan grad, at den ofte må sidde med hovedet bukket for at beskytte næsen mod indtrængende legemer. - Foto: International Institute for Species Exploration

Nysende burmesisk abe kåret som årets mærkeligste fund

Biologer står bag liste med i alt 10 bemærkelsesværdige arter, som er opdaget og beskrevet for første gang i 2011.

Politik
23. maj. KL. 23.34

Fagbevægelsen vil tvinge flere på fuld tid

Stærke kræfter i fagbevægelsen vil have kommunerne til at tvinge deltidsansatte til at arbejde fuld tid.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Tidsspring. Agent J, spillet af Will Smith, springer fra toppen af en sky-skraberen og lander i 1969. - Foto: Disney / PR
23. maj. KL. 20.00

Habit-mændene er tilbage med højt begavet pjat

ibyen anbefaler

restaurant & cafe