Annonce
Annonce
Annonce
Fodbold 19. jun. 2012 KL. 12.00

Chelsea-ansatte ødelægger Champions League-trofæet

Champions League-pokalen har været en tur hos sølvsmeden.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Champions League-trofæet har fået skrammer.

Ifølge den britiske avis Daily Mail ødelagde tre ansatte i fodboldklubben Chelsea pokalens ene håndtag, da de villle tage nogle billeder af sig selv og sølvtøjet.

De tre, der angiveligt er sikkerhedsfolk, forsøgte at slippe for straf ved at sætte pokalen tilbage, hvor de havde taget den. Men næste dag opdagede en anden ansat skaden og informerede ledelsen.

»En mindre skade«
Chelsea oplyser, at pokalen straks blev sendt til en sølvsmed, og at den skulle nu være så god som ny.

»Trofæet blev uheldigvis beskadiget, mens der blev taget billeder af det. Det var en mindre skade, og den er allerede blevet udbedret«, siger en talsmand.

LÆS OGSÅ Finaledrama: Kølige Chelsea overlister offensive Bayern

Han ønskede ikke at uddybe, hvordan klubben planlægger at straffe de tre gerningsmænd, men Daily Mail erfarer, at de alle er blevet suspenderet, og at klubben har iværksat en intern undersøgelse af de konkrete omstændigheder.

Pokalen var ikke låst væk
Tilsyneladende fotograferede de tre med pokalen uden for arbejdstiden og altså i et tidsrum, hvor de ikke havde tilladelse til at opholde sig i Chelseas bygninger.

LÆS OGSÅ Chelsea fastansætter deres succestræner

At de overhovedet havde mulighed for at få adgang til pokalen skyldes, at Chelsea modsat de fleste andre tidligere Champions League-vindere ikke har låst den inde i et pokalskab.

I stedet har man sendt den på rundtur i klubbens forskellige afdelinger som anerkendelse af den indsat, som de i alt 400 ansatte har ydet, mens Champions League-turneringen stod på.

FACEBOOKBliv ven med Politiken