Annonce
Annonce
Annonce
EURO 2012 3. maj. 2012 KL. 13.15

EM-dommerne skal straffe protester

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

EM-slutrunden

De 12 dommere
Cüneyt Çakir, Tyrkiet
Jonas Eriksson, Sverige
Viktor Kassai, Ungarn
Bjorn Kuipers, Holland
Stéphane Lannoy, Frankrig
Pedro Proença, Portugal
Nicola Rizzoli, Italien
Damir Skomina, Slovenien
Wolfgang Stark, Tyskland
Craig Thomson, Skotland
Carlos Velasco Carballo, Spanien
Howard Webb, England

Gestikuleren, himmelvendte øjne, eder og forbandelser skal prompte straffes under EM-slutrunden i fodbold.

I hvert fald var det budskabet fra den tidligere italienske topdommer Pierluigi Collina, da han under en workshop i Warszawa med EM-dommerne trak retningslinierne for sommerens slutrunde op.

Instruksen er i tråd med den linje, som også de danske Superligadommere har fået udstukket forud for denne sæson, hvor protester over for dommeren da også er blevet straffet med gule kort i højere grad.

Spillere og dommere skal beskyttes
»Et af de vigtigste mål er at beskytte spillerne, og vi har mindet dommerne om at være opmærksomme på tacklinger, der potentielt er farlige for modspillerne«, fortalte Collina, der er Uefa's chef for dommerne.

Fodboldspillets image er et andet fokuspunkt for de blot 12 dommere, der hjulpet af to linjedommere, to assisterende dommere og en fjerdedommer skal dømme de i alt 31 kampe i Polen og Ukraine.

»Vi vil ikke have dommerne omringet af protesterende spillere. Det giver ikke et godt image og vil blive straffet med gule kort. Vi vil heller ikke se 20 spillere i en massekonfrontation. Initiativtagerne vil få advarsler«, lover Collina.