Annonce
Annonce
Annonce
EURO 2012 20. jul. 2012 KL. 16.38

EM-stjerne får stor bøde for bøssekommentar

Italienske Antonio Cassano har fået en bøde på næsten 112.000 kroner for nedsættende kommentarer under EM.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Den kontroversielle italienske landsholdsangriber Antonio Cassano kommer nu til at bøde for, at han under sommerens EM kom med en række nedsættende kommentarer om homoseksuelle.

Det europæiske fodboldforbund (Uefa) har i dag valgt at give Milan-spilleren en bøde på 15.000 euro, hvad der svarer til knap 112.000 kroner.

»Efter åbningen af en disciplinærsag mod Italiens Antonio Cassano vedrørende en diskriminerende presseudtalelse under EM 2012 har Uefas kontrol- og disciplinærkomité valgt at udstede en bøde på 15.000 euro til spilleren«, skriver Uefa på sin hjemmeside.

Uheldige bemærkninger
Cassano har adskillige gange igennem sin karriere gjort sig negativt bemærket både på og uden for banen, og under EM affødte et spørgsmål om homoseksuelle på Italiens landshold følgende svar fra den iltre italiener:

»Hvis de er bøsser, så er det deres problem. Jeg håber ikke, at der er bøsser på landsholdet«.

LÆS OGSÅHomoseksuelle raser mod italiensk EM-stjerne

»Men hvis de er bøsser, så er det deres sag. Er der nogen? Jeg ved det ikke«, sagde Antonio Cassano på et pressemøde.

Gav offentlig undskyldning
Efterfølgende måtte Cassano undskylde offentligt.

»Jeg er ikke homofobisk. Jeg ønskede ikke at fornærme nogen, og jeg ønsker ikke at stille spørgsmålstegn ved menneskers seksuelle frihed«, sagde den brødebetyngede angriber.

LÆS OGSÅForbund banker stjerne på plads efter bøssekommentar

Cassano scorede et enkelt mål under sommerens slutrunde.

ritzau