Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Prøvedyk
Hvis du altid har haft lyst at lære at dykke, men først vil snuse til dykkerkunsten uden at skulle gennem den certifikatgivende uddannelse.
Pluspris 445 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 2999 kr.
Alm. pris 3447 kr
|
|
Pluspris 125 kr.
Alm. pris 150 kr
|
|
Pluspris 255 kr.
Alm. pris 300 kr
|
|
Pluspris 465 kr.
Alm. pris 549 kr
|





SPANIEN - ITALIEN (finale)
4-0
Kampstatistik
Kampreferat
Panik i Polen: Værten sendt ud af ny tjekkisk folkehelt
fuser. Robert Lewandowski (tv) var farlig for Polen før pausen, men faldt som resten af holdet meget sammen i anden halvleg mod Tjekkiet. - Foto: Antonio Calanni/AP
Polsk stormløb løb ud i sandet, da Tjekkiet pludselig fik styr på spillet.
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Alle hold i gruppe A kunne gå videre med det rette resultat - og alle kunne ende som sorteper.
I kampen mellem Polen og Tjekkiet havde det polske værtshold fordelen af en bastant opbakning fra en imponerende lydkulisse af medlevende polakker på lægterne.
Kravet til Polen var en sejr, mens tjekkerne kunne nøjes med uafgjort, hvis ikke grækerne besejrede Rusland, for at gå videre til EM's kvartfinaler.
Læs ogsåGruppe A er klar til showdown
Men trods en massiv polsk dominans i første halvleg, kom et forvandlet tjekkisk hold på banen til anden halvleg og vandt med 1-0.
Dermed er Polen ude, mens tjekkerne valgte at spille godt i den rette halvleg under EM - og nu er videre til kvarfinalen.
Livligpolsk start i højt tempo
På en regnvåd bane var det Polen, der lagde pres og søgte den nødvendige sejr med livligt opspil, mens Tjekkiet arbejdede ud fra en kontrolleret defensiv med hurtige omstillinger til angreb.
KampfaktaKampens forløb i tal og tekst
Allerede efter et minut var der en tidlig forskrækkelse til Tjekkiet, hvor målmand Petr Cech efter en dårlig clearet bold blev testet af et saksespark fra Dariusz Dudka.
Minuttet efter var der også løs opdækning i den anden ende af banen, hvor tjekkernes Vaclav Pilar skulle have scoret efter oplæg fra højrekanten.
Polsk dominans
Kampen blev åbnet i et ekstremt højt tempo med Polen som klart spildominerende.
Og efter ni minutter skulle polakkerne have været foran. Robert Lewandowski startede opspillet og løb med i position, så Jakub Blaszczykowski kunne spille angriberen fri. Men efter et godt træk mistede Robert Lewandowski balancen og afsluttede forbi mål.
Læs ogsåPolsk perle sørger for optimal spænding i gruppe A
Opspillet i den polske højreside magtede tjekkerne ikke at lukke af for. Fremløbene med Lukasz Piszczek var konstant farlige, og herfra satte polakkerne tryk på den tjekkiske bagkæde.
Først efter cirka 25 minutters spil lettede det polske pres nok til, at Tjekkiet kunne holde på bolden i længere tid på den polske banehalvdel.
Læs ogsåTjekkisk træner ærgrer sig over skade og tåbelig scoring
Og efter markant polsk dominans sluttede tjekkerne halvlegen bedst af med et par nærgående forsøg.
Græsk føring lagde pres
Anden halvleg blev åbnet bedst af Tjekkiet, der måske i pausen havde fået at vide, at Grækenland var kommet foran mod Rusland.
Vaclav Pilar var en evig kilde til uro i den tjekkiske venstreside, hvorfra den lille raket skød afsted gennem det polske forsvar gang på gang.
Læs ogsåTjekkisk mavepuster gav sejr på rekordtid
Tjekkerne var pludselig meget mere aggressive og sad nu tungt på kampen. Efter 63 minutter fik Tjekkiets Tomas Sivok hovedet på bolden tæt under mål, men den polske målmand Przemyslaw Tyton stod i vejen for den store chance.
Kolbøtte med et kvarter igen
Og bedst som Polen endelig fik gang i noget etableret angrebsspil, slog Tjekkiet kontra i 71. minut.
Milan Baros førte bolden frem mod de polske forsvarer og afleverede på tværs til Wolfburgspilleren Petr Jiracek, der snød en forsvarer og sendte bolden i mål til tjekkisk føring.
Læs ogsåFormbarometer: Her er listen med EM's bedste og værste hold
Og da Grækenland fortsat førte mod russerne, var polakkerne og russerne sendt ud af EM med et kvarter tilbage af kampene.
Ny tjekkisk folkehelt
Polen forsøgte spagfærdigt at komme tilbage i kampen, men den ny tjekkiske folkehelt Petr Jiracek og Tjekkiets midtbane fortsatte med at sætte Polen under pres.
Polen fik den gyldne mulighed for at skabe spænding med fem minutter igen, men Dariusz Dudka spildte den oplagte hovedstødschance.
Og så løb tiden ud for værtsnationen, mens Tjekkiet kulminerede i den rette halvleg og nu er videre til kvartfinalen ved EM.
Bliv ven med Politiken
Se også
Borgerlige om børnepengesag: Regeringen må lave ny værnsregel
Regeringen giver op for hurtigt, mener blå blok.
FN: Antallet af flygtninge det højeste siden 1994
Amerikansk lufthavn tager kampen op mod overraskende plage
DMI varsler skybrud og tordenbrag i dag
Atmosfæren over Danmark er som en våd karklud, der kan vride en helt masse regn ud over Danmark.
Københavns første dessert- og cocktailbar åbner i dag
Ulven runder et skarpt hjørne
Instagram afslører en 'stor idé' i morgen
Det er ikke gået Instagrams næse forbi, at video-tjenesten Vine har fået succes.
Aldersgrænsen for fri abort bør sættes ned til 15 år
Booking på nettet skal sikre kvalificerede lærervikarer
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste EM
De bedste mål i 3D
Seneste resultater
Rejsekortet afløser Dankortet
Hvad der skal til for at udløse en demonstration