Annonce
Annonce
Annonce
Fodbold 1. jun. 2012 KL. 12.06

Mølby om ny Liverpool-boss: Klubben har valgt at gamble

Den nye Liverpool-manager erkender, at han bliver nødt til at hente forstærkninger, for at få Liverpool på ret køl.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Den nye stærke mand i Liverpool FC, nordireren Brendan Rodgers, er omsider på plads i den skrantende storklub.

Efter flere ugers tovtrækkeri har Liverpool fredag bekræftet, at den kun 39-årige tidligere Swansea-manager er tiltrådt på en aftale, der tilsyneladende ikke har nogen udløbsdato. Britiske medier vurderer, aftalen gælder i tre år.

Brendan Rodgers, der bl.a. har stået i lære i Chelsea under José Mourinho, ankommer til Liverpool med en offensiv tilgang til udfordringerne på banen. En indstilling som passer godt til Liverpools historie, mener Rodgers.

»Denne klubs fundament er hurtig, offensiv angrebsfodbold, men indenfor de rammer er det naturligvis vigtigt, at udvise taktisk disciplin«, fortæller den nye Liverpool-manager til klubbens hjemmeside.

LÆS OGSÅLiverpool har fundet sin nye manager

Nordireren siger, at han vil hente forstærkninger, inden Premier League-sæsonen går i gang i midten af august.

»Ens filosofi og principper vil altid være præget af den trup, man har til rådighed. Der er en fantastisk trup her og en række fremtagende spillere i Liverpool, men der er slet ikke tvivl om, at jeg får brug for at hente to, tre eller fire nye spillere«, lyder meldingen fra Rodgers.

læs også Transferrygter: Ny Liverpool-træner går på strandhugst i tidligere klub

Den danske ekslandsholdsspiller Jan Mølby, der var en superstjerne i Liverpool fra 1984 og 12 år frem, inden han blev spillende manager for Rodgers tidligere klub Swansea, siger til BBC, at den relativt uerfarne nordirer kan få det svært i Liverpool - en klub, hvor succes historisk set betragtes som en selvfølge, og fiasko udløser fyresedler.

LÆS OGSÅMourinho roser Liverpools valg

»Rodgers har gjort et super arbejde i Swansea og vist god fodbold, men det her er et skridt op og forventningerne er massive«, lyder det fra Jan Mølby

LEGENDE.  Jan Mølby arbejder i dag som kommentator på 3+, samt som ekspert for BBC Radio 5. - FOTO: KIM AGERSTEN

»Personligt mener jeg, at det var et job tiltænkt en mere erfaren manager«.

»Men klubben har valgt at gamble. De føler, at Brendan er den rette, hans profil passer, han er ung og fremadstormende og ønsker at vise sit værd«, siger Jan Mølby, der vurderer at succeskriteriet i første sæson for Rodgers er en plads i top-4, hvilket vil udløse mulighed for Champions League-fodbold fra efteråret 2013.

FACEBOOKBliv ven med Politiken