Annonce
Annonce
Annonce
Fodbold 28. sep. 2012 KL. 14.11

Ferguson: Rio får ikke landsholdscomeback

John Terrys afløser i midterforsvaret skal findes, efter Chelsea-spilleren er stoppet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Selv om John Terry har meldt fra til det engelske landshold, bliver der ikke noget landsholdscomeback til Manchester Uniteds Rio Ferdinand, der ellers spiller samme position i midterforsvaret.

Det mener United-manager Alex Ferguson, der er overbevist om, at landstræner Roy Hodgson vil satse på andre folk end den snart 34-årige Ferdinand.

Læs ogsåUnited-stjerne får kæmpebøde for Twitter-racisme

»Jeg tror ikke, at Rio bliver udtaget. Roy Hodgson tog en beslutning op mod EM, og den tror jeg ikke, der bliver lavet om på«.

Tvist i racismesag
»Det vil være svært at gå hen til Rio nu og byde ham velkommen tilbage«, siger Ferguson ifølge AFP.

Rio Ferdinand blevet udeladt fra EM-truppen, og selv om forsvaret ved den lejlighed blev ramt af flere afbud, blev han heller ikke efterudtaget.

Læs ogsåMourinho forsvarer racismedømt Terry

»Fodboldmæssige årsager«, sagde Roy Hodgson ved den lejlighed.

Rio Ferdinand, der har spillet 81 landskampe, er blevet en varm kartoffel, fordi han har bakket markant op om sin bror Anton, der anklagede daværende landsholdskaptajn John Terry for racisme.

Læs ogsåChelsea-kaptajn får karantæne for racisme

Af samme grund opstod der før EM spekulation om, om Rio Ferdinand kunne danne midterforsvar med John Terry. Det mulige problem løste Hodgson altså ved ikke at udtage Ferdinand.

ritzau