Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Nike løbetrøje til ham
Den optimale løbetrøje til ham der kan bruges alene eller som lag på lag til de kolde løbeture.
Pluspris 465 kr.
Alm. pris 550 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 169 kr.
Alm. pris 200 kr
|
|
Pluspris 255 kr.
Alm. pris 300 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 349 kr
|
|
Pluspris 465 kr.
Alm. pris 549 kr
|





Liverpool smadrede Chelseas spilovertag med listig scoring
1-1. Chelseas Fernando Torres (tv) kom ikke frem til så meget mod sin gamle klub, mens Jamie Carragher (th) leverede sin første assist i tre år. - Foto: Tom Hevezi/AP
Chelsea forspildte muligheden for at hægte sig på toppen af Premier League.
Seneste TV
TV Se højdepunkterne: Sådan sejrede Emmelie og Danmark
TV Her er Danmarks vindersang
TV Emmelie: ŽSverige er mit andet hjemlandŽ
TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
TV Danmark vandt det europæiske melodi grand prix: Se interview med Emmilie
TV Fodboldfans og politi i voldsomme kampe efter Madrid-derby
TV Cirkus på borgen: Dagpenge-face med Joakim og Johanne
TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
Seneste Nyt
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Chelsea var favorit mod Liverpool efter London-holdets fine start på sæsonen.
Men det var udeholdet fra Liverpool, der havde den klart bedste statistik i de seneste indbyrdes opgør mellem storklubberne.
Og efter Chelsea-dominans i størstedelen af kampen udlignede Liverpool efter 72 minutter til slutresultatet 1-1 på holdets første større chance - og på Jamie Carraghers første assist i tre år.
KampfaktaKampens forløb i tal og tekst
Dermed har Liverpool stadig det statistiske overtag på Chelsea de seneste fire sæsoner, mens Chelsea falder ned på tredjepladsen i ligaen.
Nyt tremandsforsvar hos Liverpool
Den nye offensive midtbanetrio med Eden Hazard, Oscar og Juan Mata har virkelig leveret storspil for Chelsea i starten af sæsonen.
Læs ogsåAnzhi snyder Liverpools unge reserver
Og det så meget satset ud med Liverpools tre-mandsforsvar med Jamie Carragher, Daniel Agger og Andre Wisdom over for Chelseas kvikke midtbanefolk.
Liverpool åbnede fint, men Chelseas hurtige omstillinger gjorde flere gange ondt på den nye formation i Liverpools bagerste rækker.
Terry udnytter svag opdækning
Det var comeback-veteranen John Terry, der efter 19 minutter bragte Chelsea foran i en noget rodet start på kampen.
Læs ogsåTopscorer: Agger i verdensklasse gør mig bedre
Et hjørnespark blev slået til kanten af feltet, hvor John Terry helt uhindret kunne pande føringsmålet i mål. Aftalerne var ikke i orden i Liverpool-forsvaret, og Daniel Agger så for sent Chelsea-krumtappens løb.
Slem skade til Terry
knæskadet.
Chelseas målscorer John Terry ligger lidende i græsset med en slem skade, efter Liverpools Luis Suarez blev skubbet ned over forsvarerens knæled. Foto: AP
Men John Terrys comeback for Chelsea blev ikke langvarigt. Fighteren fik en voldsom skade efter 35 minutter, da Liverpools Luis Suarez blev skubbet af en Chelsea-forsvarer, så han faldt fremover og trykkede Terrys knæled slemt nedad.
Læs ogsåChelsea-chefen hylder holdet efter arbejdssejr
John Terry blev fulgt fra banen på en båre af stående ovationer fra Chelsea-tilhængerne, som må vente på nyt om skaden til Chelsea-kæmpen.
Mere fart over Liverpool
Liverpool kom klart bedre ud til anden halvleg, hvor holdet fik mere fart i spillet og erobrede flere bolde fra det hurtigt kombinerende Chelsea-hold.
Men Petr Cech i Chelsea-målet blev sjældent testet for alvor, mens Liverpools bagerste rækker stadig så skrøbelige ud.
Læs ogsåSuarez redder point for Liverpool på hjemmebanen
Men Liverpool holdt sig inde i kampen og i 72. minut kom udligningen.
Et hjørnespark blev headet videre mod mål af Jamie Carragher, og så dukkede Luis Suarez op bag en svag Chelsea-markering og kunne heade bolden videre i et tomt mål til 1-1.
Chelsea satte nu gang i det pres, som holdet ikke havde formået at etablere i anden halvleg. Men Liverpool red stormen af.
Se også
Sjældent interview med Assad: Jeg er kommet for at blive
En kaptajn flygter ikke fra sit skib under et stormvejr, siger Assad.
Kystbyer på Sjælland og Fyn oplever større stormfloder
Britisk politi leder efter seks rengøringsfolk i Madeleine-sag
Svenskerne triumferer i VM-finale på hjemmebane
Det svenske ishockeylandshold lod sig ikke ryste af schweizisk føringsmål og vandt VM-finalen med 5-1.
TV-redaktøren efter granprixsejr: Nu begynder spekulationerne og konflikterne
Gatsby, glamour og piskende regn
Pilen peger i retning af bundseedning til FCK
Samtlige 22 direkte kvalificerede hold til Champions League er fundet.
Vådt marathon fik mindre opbakning: »Det var skidt for publikum«
Kravlede op på et tog: To unge mænd er »voldsomt forbrændte«
To unge mænd fik kørestrøm fra tog igennem sig på Helsingør Station.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Fodbold
Tophistorier Sport
Seneste resultater
Seneste TV Sport
18. maj. KL. 20.25 TV Fodboldfans og politi i voldsomme kampe efter Madrid-derby
14. maj. KL. 07.47 TV Fodboldtriumf endte i gadekampe i Paris
13. maj. KL. 15.25 TV Verdens værste målmandspræstation
10. maj. KL. 07.39 TV Dødfald inden America's Cup: OL-guldvinder fanget under katamaran i 10 minutter
8. maj. KL. 15.34 TV »For eftertiden vil Ferguson stå som den største manager i fodbold«
Basim og Blachman værter på næste års internationale Melodigrandprix
Din nabos musikanlæg