Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Nike løbetrøje til ham
Den optimale løbetrøje til ham der kan bruges alene eller som lag på lag til de kolde løbeture.
Pluspris 465 kr.
Alm. pris 550 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 169 kr.
Alm. pris 200 kr
|
|
Pluspris 255 kr.
Alm. pris 300 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 349 kr
|
|
Pluspris 465 kr.
Alm. pris 549 kr
|





FCN sparker dansk titelkamp vidt åben
guldkamp. FC Nordsjælland rystede nerverne af sig og vandt topopgøret mod mestrene fra FCK, som nu er under pres inden de sidste runder. - Foto: JENS DRESLING
FCN leverede en lille overraskelse og følger FCK helt til dørs i guldkampen
Seneste TV
TV Ny opfindelse fra ungt geni hjælper folk på krykker gennem sand og mudder
TV Se de vilde billeder: Bilist filmede tornadoen på nært hold
TV Oklahomas guvernør: »Vores hjerter er knust«
TV Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
TV Se traileren til 'Zaytoun'
TV Se traileren til 'Fast and furious 6'
TV Venstre i defensiven: Balancerer mellem det folkelige og det liberale standpunkt
TV Brøndbyfans i ekstase: »Aldrig, aldrig gi'r vi op!«
Seneste Nyt
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Det var noget så sjældent som en afgørende guldkamp, da FC Nordsjælland tog imod FC København i Farum Park.
Tabellens suveræne nummer et og to kunne med kun yderligere fire runder tilbage levere et afgørende fingerpeg om, hvor guldet og den direkte adgang til Champions League skulle placeres.
KampfaktaAlt om kampens forløb i tal og tekst
Og opkomlingene fra FC Nordsjælland leverede en mandfolkeindsats og slog mesterholdet med 1-0 efter en kamp, hvor FCK ikke kunne udnytte et overtag i første halvleg til scoring.
FCK åbnede bedst
Dermed er titelkampen blæst helt åben. FCN er kun tre point efter FCK i toppen af rækken inden de sidste fire runder.
For nordsjællænderne var det første gang, klubben har været i nærheden af mesterskabet.
Og det kunne ses i begyndelsen af opgøret, hvor de fysisk stærkere FCK-spillere tog brodden af FCN's normalt så sikre pasningsspil med et højt og aggressivt pres.
Læs ogsåFCK vil dominere i Farum
FCK satsede på hurtige omstillinger efter bolderobringer via det høje pres på modstanderne og var klart farligst i indledningen.
Nordsjælland fik efterhånden bedre styr på sammenspillet og kom længere frem ad banen, men blev presset til flere boldtab end sædvanligt for holdet.
Læs ogsåFCN vil skabe ekstra spænding mod FCK
FCK var derimod konstant farlige ved fremlægninger fra Pierre Bengtsson og Lars Jacobsen til de rappe angribere Cesar Santin og Dame N'Doye, som FCN-forsvaret havde problemer med at styre.
Selv om det var 0-0 ved pausen virkede det som om, FCK havde kampen, hvor de gerne ville have den og kontrollerede begivenhederne.
FCN tog kontrollen
Det lidt tøvende spil fra FC Nordsjælland var lagt på hylden i starten af anden halvleg, hvor tempoet i pasningerne blev sat op, mens spillerne udfordrede FCK'erne meget mere.
Og det gav pote allerede efter otte minutters spil, hvor Mikkel Beckmann splittede FCK-forsvaret efter et flot opbygget angreb.
FCN-profilMikkel Beckmann
FCN-spilleren afdriblede et par FCK'ere, før han brugte Nicolai Stokhom som bande og afsluttede med et tørt hug i mål forbi en stillestående FCK-bagkæde.
FCK lagde tungt pres i slutminutter
FCK var nu tvunget frem på banen.
Og nordsjællænderne kom hurtigt under pres. Flere gange dansede bolden på linjen efter dødbolde, men forsvaret holdt stand.
Læs ogsåFCK før mødet med FCN: De svæver lidt på en lyserød sky
Men så fik FCN igen gang i kombinationsspillet og fik luft i en periode, hvor FCK'erne blev spillet godt rundt på banen.
Selv om FCK fik lagt et tungt pres i slutminutterne, kunne FCN-spillerne juble over en hårdttilkæmpet sejr, der bringer holdet tre point efter FCK før de sidste fire runder.
Bliv ven med Politiken
Se også
Anders Fogh: Birthe Rønns minister-exit var skæbnens ironi
Anders Fogh Rasmussen har afgivet forklaring i Statsløsekommissionen.
Halvvejs færdig: Nu flytter byggepladsen ved Nørreport
DR har fundet næste års grandprix-boss
Henvisning billedhjul Foto: Naturen tog magten i Oklahoma
En tornado har dræbt mindst 91 personer lidt uden for Oklahoma By.
Live fra lægeklinik: »Det er jo ikke bolsjer, vi deler ud, så jeg undersøger dig«
Ny opfindelse fra ungt geni hjælper folk på krykker gennem sand og mudder
Læserne røber: Her er verdens bedste øer
Fra barske Lofoten til de næsten paradisiske forhold på Borneo og New Zealand.
Thorning om dagpengeaftale: Vi har haft et rigtig godt forløb med Enhedslisten
Eksperter: Brøndby skal holde på de bedste og købe mere erfaring
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Fodbold
Tophistorier Sport
Seneste resultater
Seneste TV Sport
21. maj. KL. 10.37 TV Brøndbyfans i ekstase: »Aldrig, aldrig gi'r vi op!«
18. maj. KL. 20.25 TV Fodboldfans og politi i voldsomme kampe efter Madrid-derby
14. maj. KL. 07.47 TV Fodboldtriumf endte i gadekampe i Paris
13. maj. KL. 15.25 TV Verdens værste målmandspræstation
10. maj. KL. 07.39 TV Dødfald inden America's Cup: OL-guldvinder fanget under katamaran i 10 minutter
Zuckerberg har købt Helle Thorning-Schmidt
McDonaldskurven