Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Nike løbetrøje til ham
Den optimale løbetrøje til ham der kan bruges alene eller som lag på lag til de kolde løbeture.
Pluspris 465 kr.
Alm. pris 550 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 169 kr.
Alm. pris 200 kr
|
|
Pluspris 255 kr.
Alm. pris 300 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 349 kr
|
|
Pluspris 465 kr.
Alm. pris 549 kr
|





Laudrup kom, så og sejrede
Afgørelsen. Andreas Laudrup kom ind i det 76. minut - fem minutter senere sendte han nerverne på himmelflugt med 2-0-scoringen, der endeligt afgjorde årets Superliga. - Foto: JENS DRESLING
FC Nordsjælland fik den ventede sejr over Horsens og er klar til Champions League-gruppespillet.
Seneste TV
Seneste Nyt
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:fakta
10 års danske fodboldmestre
2011: FC København
2010: FC København
2009: FC København
2008: AaB
2007: FC København
2006: FC København
2005: Brøndby
2004: FC København
2003: FC København
FC Nordsjælland er efter en dramatisk sidste spillerunde i Superligaen dansk mester i fodbold.
Hjemme i Farum foran et rekordstort publikum sikrede FC Nordsjælland sig med 3-0 over AC Horsens den fornødne sejr, der udløser fusionsklubbens første mesterskab, og sikrer seks kassekampe i Champions League-gruppespillet til efteråret.
Rivalerne fra FC København gjorde, hvad de kunne, for at holde liv i deres håb om at forsvare titlen og hente den 10. af slagsen hjem hovedstaden.
FCK slog i Parken Silkeborg med 2-1 og var mestre fra 18. til 45. minut af 33. spillerunde, men scoringer i Farum af Mikkel Beckmann, Andreas Laudrup og Andreas Bjelland udløste sejr til FCN.
33. SPILLERUNDE:Guldkampen minut for minut
Mostafa Abdellaoue bragte FCK foran 1-0 på Martin Vingaards fornemme stikning i dybden, men oppe i Farum fik Mikkel Beckmann hentet førstepladsen og dermed DM-guldet tilbage til FC Nordsjælland, da han få sekunder inde i 1. halvlegs tillægstid sendte de nye danmarksmestre på 1-0.
FC København, der efter søndagens nederlag til FC Midtjylland måtte afgive førstepladsen i Superligaen for første gang siden 4. spillerunde, kom på 2-0 i Parken, da ligaens mest træfsikre mand, Dame N'Doye, viste sin klasse og tæt under mål headede ind bag Lasse Heinze, mens klassen var til at overse, da det reorganiserede FCK-forsvar - tre mand var skiftet ud i forhold til FCM-kampen - da den energiske Marvin Pourie fik reduceret i 70. minut.
Laudrup kom, så og sejrede
Næsten samtidig med Silkeborg-reduceringen var AC Horsens ved at blive et dyrt bekendtskab for FC Nordsjælland, som dog fik afværget det farlige forsøg fra Anders Nøhr, der kunne have bragt balance i kampen - og fået mesterskabet til at tippe over på FC Københavns banehalvdel igen.
Men Horsens-tilnærmelserne kostede bagude og i kampens 81. minut fik den netop indskiftede Andreas Laudrup en friløber, som han omsatte med noget der ligende far Michael Laudrups gyldne overblik og sikrede Farum-klubben titlen, inden Andreas Bjelland fik den bedst tænkelige afsked med FC Nordsjælland, da den kommende FC Twente-spiller lukkede med 3-0-målet i 88. minut.
LÆS OGSÅAndreas kan blive den tredje Laudrup med et DM
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Farvel Horsens: Brøndby overlever med ti mand
18-årige Lebogang Phiri lavede sejrsmålet for Brøndby langt inde i tillægstiden mod Horsens.
Regeringen og Enhedslisten er enige om dagpengeaftale
Regeringen skrotter a-kassefinansiering i redningskrans til ledige.
Dansk instruktør laver film om Pippis mor
Københavns aggressive cyklister skal opdrages
Det er livsfarligt at bevæge sig ud i hovedstadens voldsomme cykeltrafik.
Cannes-festivalen ramt af endnu et vildt røveri
Benzin slår diesel af banen hos bilkøbere
Unge fra druk-stafet er uden for livsfare efter strøm-ulykke
To unge mænd er uden for livsfare efter de begge fik kørestrøm igennem sig på Helsingør Station.
Kun 400 løbere måtte udgå fra Copenhagen Marathon
Optimisme får aktiemarkederne til at blomstre
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Fodbold
Tophistorier Sport
Seneste resultater
Seneste TV Sport
18. maj. KL. 20.25 TV Fodboldfans og politi i voldsomme kampe efter Madrid-derby
14. maj. KL. 07.47 TV Fodboldtriumf endte i gadekampe i Paris
13. maj. KL. 15.25 TV Verdens værste målmandspræstation
10. maj. KL. 07.39 TV Dødfald inden America's Cup: OL-guldvinder fanget under katamaran i 10 minutter
8. maj. KL. 15.34 TV »For eftertiden vil Ferguson stå som den største manager i fodbold«
Skoleelever teleporterer karse med livsfarlig router-stråling
Din nabos musikanlæg