Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
KMD 4:18:4 Aarhus
Danmarks nye store landsdækkende motionsarrangement hvis du gerne vil prøve kræfter med de tre discipliner svømning, cykling og løb.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 375 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 120 kr
|
|
Pluspris 279 kr.
Alm. pris 399 kr
|
|
Pluspris 510 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|
Pluspris 445 kr.
Alm. pris 495 kr
|





Portræt: Brøndbys store leder var ikke større end klubben
Klubmenneske. »Det er Pers liv, vi taler om her«, siger DBU-generalsekretær Jim Stjerne Hansen om Brøndby-formandens beslutning om at træde tilbage. - Foto: Lars Poulsen
En »dygtig og visionær« fodboldleder forlader den klub, han har styret siden 1973.
Seneste TV
TV Londons borgmester: Giv ikke islam skylden
TV Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
TV Anmelderne er delte i Cannes: Se nye klip fra 'Only God forgives'
TV Forsvarsredaktør: Fangesag ser ikke godt ud for forsvaret
TV Sten og flasker i luften: Højreradikale demonstrerede efter brutalt London-drab
TV Politi efterforsker mulig terror i London
TV Intet tilbage: Beboerne genser resterne af deres huse
TV Metro-teknikere samler gigantisk underjordisk maskine
Seneste Nyt
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Blå bog
Per Anders Bjerregaard
Født 23. januar 1946 i Randers.
Uddannet læge
Har været menigt bestyrelsesmedlem, direktør og senest bestyrelsesformand for Brøndbyernes IF Fodbold A/S.
I Bjerregaards tid i klubben har Brøndby IF vundet 10 danske mesterskaber, 5 pokalmesterskaber, 1 Royal League-mesterskab.
Desuden har klubben en enkelt gang kvalificeret sig til gruppespillet i Champions League (1998) og nået Uefa Cuppens semifinale (1991).
I 1973 spillede Brøndby IF's førstehold fodbold i Danmarksserien. Den nu afgåede bestyrelsesformand Per Bjerregaard var dengang selv aktiv på førsteholdet.
Men det er ikke de præcise pasninger eller kølige tacklinger, den dengang 27-årige læge huskes for i Brøndby.
For efter overtagelsen af formandsposten i den lille landsbyklub på Københavns vestegn rykkede Bjerregaards Brøndby IF på få sæsoner fra landets fjerdebedste række og op i den allerfineste - 1. division - i 1981.
LÆS OGSÅPer Bjerregaard stopper i Brøndby
Dengang var DBU's nuværende generalsekretær Jim Stjerne Hansen anfører for de blå-gule.
»Så jeg ved jo, hvor stor en betydning, Per Bjerregaard har haft. Det var også Pers visionære tankegang, der gjorde, at vi fik indført fuldtidsprofessionel fodbold i Danmark. Så han har sat nogle markante aftryk på udviklingen ikke bare i Brøndby, men i dansk fodbold som helhed«, forklarer Jim Stjerne Hansen.
Han understreger, at Per Bjerregaards flittige og eftertænksomme arbejde kridtede banen op for indførelsen af fuldtidsprofessionalisme i de danske fodboldklubber.
»Han er en dygtig strateg. Per har altid en plan for det, han vil have gennemført. Han satte sig nogle ambitiøse mål med Brøndby IF, som andre trak lidt på smilebåndet af, men som han alligevel formåede at opfylde. Det er en af hans styrker«, vurderer Jim Stjerne Hansen.
Lang rekordliste
At der pludselig var penge at tjene for de danske amatørspillere betød, at Per Bjerregaard ifølge DBU's generalsekretær »nærmest fik samlet hele ligalandsholdet« i Brøndby i 1980'erne.
Klubben blev følgende danmarksmester i 1985, 1987, 1988, 1990 og 1991, og i denne periode blev Brøndby IF under Per Bjerregaards ledelse både den første fuldtidsprofessionelle fodboldklub i Skandinavien og den blot anden børsnoterede klub i verden.
LÆS ARTIKELNy Brøndby-formand: Bjerregaards betydning har været enorm
Siden har Brøndby konsolideret sin position i dansk fodbold med yderligere fem mesterskaber; fra 1995 til 2006 var det ganske enkelt en tommelfingerregel, at klubbens spillere ville få mindst en sølvmedalje hængt om halsen efter sæsonens sidste kamp.
Konkurrencen fra blandt andre F.C. København har dog betydet, at Brøndby IF de seneste seks sæsoner ikke har opnået bedre resultater en ligaens tredjeplads.
Trænere er kommet og gået i pendulfart, og hverken sæderne om bestyrelsesbordet eller på direktørkontoret har nået at blive lune, før en ny bagdel var udset til at overtage pladsen.
De manglende resultater og den ledelsesmæssige uro har slidt på forholdet mellem klubbens fans og ledelsen.
LÆS OGSÅ Uroen uden for banen har kostet Brøndby point
Flere gange har tilskuere krævet Per Bjerregaards afgang.
I dag har han stillet dem tilfredse.
»Jeg har valgt at udtræde af bestyrelsen i Brøndbyernes IF Fodbold A/S med øjeblikkelig virkning. Der har gennem flere år været en hel del uro om min person i medierne med forskellige rygter og myter. Det har naturligvis haft en meget uheldig påvirkning på mangt og meget i Brøndby IF«, udtaler Bjerregaard i en meddelelse på klubbens hjemmeside.
Den slags beslutninger er ikke nemme at tage for klubmennesker som Bjerregaard, vurderer Jim Stjerne Hansen.
»Pers egen filosofi er, at det aldrig må blive personen over klubben. Men denne beslutning må have været svær at tage. Det er jo Pers liv, vi taler om her«, siger Jim Stjerne Hansen.
Se også
Borgerlige: Løkke er på zigzagkurs
Partiet Venstre anklages for at skifte holdning, som vinden blæser. Senest om folkeskole og statsborgerskab. »Vi må jo tilpasse os virkeligheden«, siger Claus Hjort Frederiksen.
Obama advarer mod at føre en uendelig krig mod terrorisme
CBS er presset af mange nye studerende
Forlig: Jespersen og Pittelkow må til lommerne for stjålne artikler
Netmediet 'Den Korte Avis' har indgået forlig med Dansk Journalistforbund.
Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
Britisk politi anholder to personer mere for planlægning af drab
Facebook-generationen er social - ikke narcissistisk
Unge har altid gået mere op i sig selv end ældre. Også før Facebook og Instagram.
Churchill og Stalin mødtes til vildt drikkegilde under krigen
Socialminister: Dom er ingen ladeport for at skære ned på hjemmehjælpen
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Fodbold
Tophistorier Sport
Seneste resultater
Seneste TV Sport
21. maj. KL. 10.37 TV Brøndbyfans i ekstase: »Aldrig, aldrig gi'r vi op!«
18. maj. KL. 20.25 TV Fodboldfans og politi i voldsomme kampe efter Madrid-derby
14. maj. KL. 07.47 TV Fodboldtriumf endte i gadekampe i Paris
13. maj. KL. 15.25 TV Verdens værste målmandspræstation
10. maj. KL. 07.39 TV Dødfald inden America's Cup: OL-guldvinder fanget under katamaran i 10 minutter
SKAT svarer igen på kritik: Tvangsopløser BT
Andel af folk der arbejder hjemmefra