Annonce
Annonce
Annonce
Fodbold 10. aug. 2012 KL. 21.52

OB: Vi blev tvunget op i gear

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Holdånd får æren for OB-sejr i svingende præstation mod FCM. Og Emil Larsen lover at score mange flere mål.

Både træner og spillere havde travlt med at rose holdånden i OB, efter holdet fredag aften vandt 2-1 over FC Midtjylland efter at være blevet spillet tynde i første halvleg.

Cheftræner Troels Bech opsummerede den pointe på det efterfølgende pressemøde.

»God teamspirit holdt os inde i kampen, for vi løb de ekstra meter for hinanden, og det betød, at vi spillede hinanden lidt bedre, end vi egentlig var«, siger Troels Bech ifølge OB's hjemmeside.

Dårlig start, god afslutning
Selv om OB også i sidste runde vandt - dengang med 1-0 over Silkeborg - glædede Troels Bech sig i aften over, at hans hold fik vist et helt nyt niveau.

LÆS OGSÅ Morten Skoubo blev matchvinder for OB - igen

»Vi spillede ikke prangende fra start, men vi løb os ind i kampen, og vi sluttede et halvt gear højere, end vi startede. Tænk, hvis vi kunne starte ligeså godt, som vi sluttede«.

»FC Midtjylland tvang os op i et gear, som vi ikke har været i i hovedparten af de første fire kampe«, siger Troels Bech.

Profiler udgik med skader
Desværre for OB måtte både Kalilou Traoré og målmand Jesper Christiansen udgå med skader. Traoré vred rundt på knæet, mens Christiansen fik en forstærkning i sin lyske ved et udspark.

Til gengæld kan fynboerne glæde sig over, at nyindkøbte Emil Larsen fik prikket sit første mål for OB ind, da han scorede til 1-1. Hovedpersonen var naturligvis glad - og så lover han mange flere mål fremover.

LÆS OGSÅFCM-træner: Vi var umodne

»Når jeg først har scoret, så skal der nok komme flere i rækken«, siger Emil Larsen til TV2 Sport og giver selv forklaringen på sin selvsikkerhed.

»Jeg har scoret mange mål før i Lyngby, og det var dejligt at få proppet den første ind - det giver altid en forløsning - og så skal jeg bare fortsætte med at arbejde hårdt for at score endnu flere, så vi kan vinde nogle kampe«.

ritzau