Annonce
Annonce
Annonce
Fodbold 23. sep. 2012 KL. 17.08

AC Horsens overkommer debutantmål, udvisning og selvmål

OB brændte chancer på stribe og måtte nøjes med uafgjort i Horsens.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Krisztián Vadósz scorede i sin debut for OB, der var en spiller i overtal i 50 minutter, producerede chancer på samlebånd og alligevel måtte nøjes med 2-2 i udekampen mod AC Horsens.

Et par effektive venstreben sikrede AC Horsens den anden 2-2-kamp i træk, da Thomas Kortegaard efter 5 minutter drejede et frispark langt udefra direkte i mål, og venstrebacken Alexander Juel Andersen scorede ligeledes anden kamp i træk, da han efter en time 'følte' bolden smukt ind i det lange målhjørne til 2-1.

Debutantmål på hovedstød
Ungareren Krisztián Vadósz havde sørget for den første udligning, da han headede et hjørnespark videre i mål efter 18 minutter, og det var ligeledes et hjørnespark, der ti minutter før tid sikrede den anden udligning.

Morten Skoubo fik hovedet på, men bolden ramte AC Horsens Lasse Kryger i ansigtet og snød en ellers velspillende Frederik Rønnow i målet.

Frederik Rønnow kom i vejen for flere af de mange OB-chancer, der blev skabt i overtal, men den største afbrænder var Frederik Rønnow ikke i nærheden af.

Udvisning efter 40 minutter
Rasmus Falk fik en friløber ned mod Horsensmålet, men den unge kantspiller fik dirigeret bolden langt over mål.

Frederik Rønnow præsterede blandt andet en superredning på et hovedstød fra nordmanden Marcus Pedersen, men det efterfølgende hjørnespark resulterede i 2-2-udligningen.

AC Horsens var blevet reduceret til ti spillere, da Morten Rasmussen med et kvarters mellemrum lavede to frispark, der blev takseret til advarsler af Lars Christoffersen.