Annonce
Annonce
Annonce
Fodbold 13. okt. 2012 KL. 09.18

DBU: Abelyde mod Mtiliga bør få konsekvenser

Generalsekretær Jim Stjerne Hansen forventer, at Fifa gør noget ved de racistiske tilråb mod Patrick Mtiliga.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Landsholdets venstreback Patrick Mtiliga måtte fredag aften finde sig i, at de bulgarske tilskuere råbte abelyde efter ham.

Dansk Boldspil-Union (DBU) er opmærksom på de racistiske tilråb, og generalsekretær Jim Stjerne Hansen regner med, at abelydene får konsekvenser for Bulgarien.

»Vi forventer, at de delegerede (fra Fifa, red.) tager sagen op. Det var gentagne gange, at vi hørte lydene«, siger Jim Stjerne Hansen til sporten.tv2.dk.

LÆS OGSÅDanmark må nøjes med uafgjort mod 10 bulgarere

Patrick Mtiliga lagde ikke selv mærke til de grimme tilråb, men det gjorde holdkammeraten Daniel Wass, der forlod banen efter 54 minutter til fordel for Mtiliga.

»Det viser bare noget om dem - og ikke om os. Sådan er fodbold. Man ved, når man kommer her, hvad man kan forvente. Det var vi forberedt på«, siger Wass.

Kampen i Sofia endte 1-1, og dermed har Danmark to point efter to kampe i VM-kvalifikationen. På tirsdag venter Italien i Milano.

LÆS OGSÅLandstræneren savnede noget mere primitivt spil

ritzau