Annonce
Annonce
Annonce
Golf 10. maj. 2012 KL. 21.13

Godt udlæg af dansk Tour-novice på Madeira

Morten Ørum Madsen har fået en fremragende start på sin blot anden Tour-turnering.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det er blot anden gang, at han deltager i en European Tour-turnering, men det kan man ikke umiddelbart se på resultatlisten efter første runde af Madeira Islands Open.

Her ligger den 24-årige dansker Morten Ørum Madsen på en delt andenplads, to slag efter den førende spanier Alvaro Velasco.

Danskeren lavede blot en enkelt bogey i løbet af dagen, men præsterede til gengæld syv gange at gå et slag under banens par.

Debut i januar
Morten Ørum Madsen har fået en god indledning på sæsonen, efter at han blandt andet blev nummer to i en turnering på den lavere rangerede Challenge Tour.

Læs ogsåTre amatører overgik Thomas Bjørn og co.

Han debuterede i European Tour-sammenhæng ved Joburg Open i januar, hvor han blev nummer 148 af 210 deltagende.

De bedste deltager ikke
Også Andreas Hartø, der spillede sin første Europa Tour-sæson sidste år, er kommet fornuftigt fra start på den portugisiske ferieø. Han ligger på en delt ottendeplads med tre slag op til førstepladsen.

Læs ogsåAndreas Hartø: Fra 0 til 100 på tre måneder

Madeira Islands Open er en af de mindre European Tour-turneringer, hvor de bedste spillere ikke deltager.

Den højst rangerede spiller blandt deltagerne er englænderen Tommy Fleetwood, der ligger nummer 192 i verden.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau