Annonce
Annonce
Annonce
Golf 14. jul. 2012 KL. 19.05

Danske golfere står på spring til sejr i Skotland

Søren Kjeldsen og Anders Hansen ligger lunt i svinget inden sidstedagen ved Scottish Open i golf.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Thomas Bjørn er den eneste dansker, der hidtil har formået at vinde golfturneringen Scottish Open, men måske kan han få selskab af en landsmand i historiebøgerne, når dette års udgave af turneringen slutter søndag.

I hvert fald har både Søren Kjeldsen og Anders Hansen med topplaceringer inden sidstedagen stadig fine chancer for at tage turneringssejren.

Anden- og tredjepladsen
Bedst ser det ud for Anders Hansen, der sluttede lørdagens tredje runde med to birdier og dermed kravlede helt op på en andenplads.

LÆS OGSÅKjeldsen med helt i toppen i Skotland

Danskeren er med en samlet score på 16 under par blot et enkelt slag fra den førende italiener, Francesco Molinari.

Søren Kjeldsen følger lige efter på en delt tredjeplads. Med en runde i 64 slag - blandt dagens allerbedste - spillede han sig 16 pladser op i den samlede stilling og har på trods af en halvkikset anden runde fortsat alle muligheder for at vinde turneringen.

Derimod ser der ikke ud til at være meget at hente for Thorbjørn Olesen, som ellers lå side om side med Anders Hansen inden runden.

Olesen lavede en dobbeltbogey på 15. hul og sluttede dagen i ét slag over par. Dermed røg han ned på en delt 45.-plads og må spille for en sekundær placering søndag.

ritzau