Annonce
Annonce
internationalt Tyskland Spanien Sverige Norge Alle kampe i dag
Danmark internationalt Tyskland Spanien Sverige Norge Alle seneste kampe

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Håndbold 9. sep. 2010 KL. 10.30

Kasi-Jesper vil have flere stjernenavne

Michael V. Knudsen og Thomas Mogensen er emner for klubejeren.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
mulighed. AG København har allerede Mikkel Hansen (tv.) på holdet, men stregspilleren Michael V. Knudsen er også interessant for klubejer Jesper Nielsen. - Foto: JENS DRESLING

mulighed. AG København har allerede Mikkel Hansen (tv.) på holdet, men stregspilleren Michael V. Knudsen er også interessant for klubejer Jesper Nielsen. - Foto: JENS DRESLING

AG København har allerede hentet landsholdsstjerner som Mikkel Hansen og Lars Jørgensen, men der kan være flere landsholdsspillere på vej til den ambitiøse håndboldklub.

Det fortæller klubejer, Jesper Nielsen, også kaldet Kasi-Jesper, til B.T.

Klubejeren kigger fremad
»Jeg kunne godt forestille mig, at AG København ville sende et bud af sted på Michael V. Knudsen, hvis han kom i gang. Og jeg kunne også se Thomas Mogensen hos os. De ville passe helt perfekt ind i klubben«, siger Jesper Nielsen til avisen.

LÆS ARTIKEL Kasper Hvidt: Det var som at spille en EM-semfinale

»Vi kigger jo hele tiden på, hvordan vi kan forstærke os til næste sæson, for der skal vi jo ud og spille Champions League«, siger han.

To danske målmænd er i kikkerten
Klubejeren, der også er kendt for sit engagement i fodboldklubben Brøndby, fortæller, at AG København holder sig opdateret omkring de to spillere og nævner flere navne, der kan havne i klubben.

LÆS ARTIKELHåndboldklubber vil slå tilskuerrekord

Jesper Nielsen nævner blandt andre Nikolaj Marcussen, der skifter fra Nordsjælland Håndbold til spanske Ciudad Real.

Derudover har han et godt øje til de to målmænd, BSV's Niklas Landin og AaB Håndbolds Jannick Green.

ritzau

Annonce

FILM – Danmarks eneste filmsektion

Læs Politiken hver TORSDAG BESTIL I DAG

- Få sportsnyheder på mail hver morgen

Annoncer
Gældskrisen
12. feb. KL. 23.08
Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

»Alt hvad der kan smadres, er smadret«

Efter anarkisters bersærkergang går grækerne magtesløse rundt i massekrerede Athen.

Internationalt
12. feb. KL. 21.15

Redaktør: Intern konflikt i regeringen er nu højspændt

Betalingsringen rider regeringen som en mare. Se analysen fra den politiske redaktør.

Det arabiske oprør
12. feb. KL. 19.38
Foto: NASSER NASSER/AP

Arabere vil lave fredsstyrke sammen med FN

Arabisk liga vil forsøge at presse FN til at skabe fælles fredsbevarende styrke.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe