Annonce
Håndbold 27. jan. 2010 KL. 06.14 opdateret 27. jan. 2010 KL. 08.56

Her er Danmarks to muligheder for at gå videre

Kun med norsk sejr over Island kan Danmark nøjes med uafgjort mod Kroatien.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

To en halv time før torsdagens skæbnekamp mod Kroatien kender de danske spillere de nøjagtige betingelser for at sikre Danmark den femte EM-semifinale i træk.

Torsdagens første kamp mellem Island og Norge afgør nemlig om Danmark kan nøjes med uafgjort eller er tvunget til at vinde over Kroatien:

  • Med bare det ene point mod Norge er Islands OL-sølvvindere sikre på den ene plads i semifinalen, og så skal Danmark vinde for at overhale Kroatien i kampen om den anden semifinaleplads.
  • Vinder Norge over Island, vil uafgjort sikre Danmark avancement sammen med Kroatien – der vel at mærke vil være sikker på semifinalen allerede inden kampen.

To forudsætninger for norsk semifinale
Norge har stadig en spinkel mulighed for at nå videre, men det har to forudsætninger:

Norge skal vinde over Island med fire mål, og Danmark skal efterfølgende tabe til Kroatien.

Teoretisk har fire hold altså chancen for at snuppe de to semifinalepladser, og mulighederne kan helt firkantet opstilles således:

Udfald

KRO-DAN 1

KRO-DAN X

KRO-DAN 2

ISL-NOR 1

1. KRO 2. ISL

1. ISL 2. KRO

1. ISL 2. DAN

ISL-NOR X

1. KRO 2. ISL

1. KRO 2. ISL

1. DAN 2. ISL

ISL-NOR 2 (1-3 mål)

1. KRO 2. ISL

1. KRO 2. DAN

1. DAN 2. KRO

ISL-NOR 2 (4+ mål)

1. KRO 2. NOR

1. KRO 2. DAN

1. DAN 2. KRO

Danmark taber ved nordisk pointlighed
I tilfælde af pointlighed mellem to eller flere er det de indbyrdes kampe, der er afgørende, og her vil Danmark stå dårligere end Norge og Island, hvis alle slutter på 6 point:

Hvis Norge vinder med tre mål og Danmark taber er det indbyrdes regnskab om andenpladsen efter Kroatien således:
2. Island +2 (et scoret mål flere end Norge)
3. Norge +2
4. Danmark -4

Hvis den norske sejr bliver på fire mål, vil det se således ud:
2. Norge +3
3. Island +1
4. Danmark -4

For at Danmark ikke skal slutte nederst i det indbyrdes regnskab, skal Norge slå Island med 10 mål:
2. Norge +9
3. Danmark -4
4. Island -5

Annonce
Politik
24. maj. KL. 02.58
topmøde. EU's stats- og regeringschefer har været samlet til et ekstraordinært møde i Bruxelles, som begyndte klokken 19 og sluttede omkring klokken 01. - Foto: GEERT VANDEN WIJNGAERT/AP

Thorning øjner vækstpakke trods uenigheder

Den franske præsident møder modstand mod de såkaldte euroobligationer.

Internationalt
24. maj. KL. 06.25
Fortidslevn. FN's Sikkerhedsråd har svigtet, mener Amnesty. - Foto: David Karp/AP

Amnesty: FN's Sikkerhedsråd er et fortidslevn

Amnesty International retter i rapport skarp kritik mod FN's Sikkerhedsråd, der har udvist dårligt lederskab.

Medier
23. maj. KL. 23.14
Sangskriver. Remee vandt i 2008 det tyske melodigrandprix med nummeret 'Disappear', der blev fremført af gruppen No Angels. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Remee om semifinale: Soluna har stadig sin bedste optræden til gode

Manden bag Danmarks grandprixsang opfattede semifinalen som en generalprøve.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Tidsspring. Agent J, spillet af Will Smith, springer fra toppen af en sky-skraberen og lander i 1969. - Foto: Disney / PR
23. maj. KL. 20.00

Habit-mændene er tilbage med højt begavet pjat

ibyen anbefaler

restaurant & cafe