Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
KMD 4:18:4 Aarhus
Danmarks nye store landsdækkende motionsarrangement hvis du gerne vil prøve kræfter med de tre discipliner svømning, cykling og løb.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 375 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 120 kr
|
|
Pluspris 279 kr.
Alm. pris 399 kr
|
|
Pluspris 510 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|
Pluspris 445 kr.
Alm. pris 495 kr
|





Lars Jørgensen: Frustrerende at fejlkendelser skal stoppe os
Nederlag. »Der er jo mange tvivlssituationer undervejs, og derfor er det i orden at lave 4-5 fejlkendelser«, sagde Lars Jørgensen efter kampen. - Foto: ERNST VAN NORDE
Dansk veteran var meget skuffet efter semifinale-nederlaget til Atletico Madrid.
Seneste Nyt
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Efter det 25-23-nederlag til Atletico Madrid, som alle i AG København-truppen fandt nærmest smerteligt, var veteranen Lars Jørgensen - som på forhånd havde rost det kroatiske dommerpar - meget stille i sin vurdering af kroaternes indsats.
Da han stod i katakomberne under den mægtige Lanxess Arena i Köln, som nu var tømt for sine 20.000 vrede og protesterende tilskuere, der havde fulgt dommerne til dørs med en voldsom pibekoncert, sagde Lars Jørgensen først, at »det var en svær kamp at dømme«.
»Men dommerne gjorde det vel ok. Der er jo mange tvivlssituationer undervejs, og derfor er det i orden at lave 4-5 fejlkendelser«, sagde han på flot diplomatisk vis.
Nu gælder det 3. pladsen
Men da Politiken spurgte Lars Jørgensen, om han havde skyllet ansigtet med koldt vand og taget 10 dybe indåndinger for ikke at sige noget 'voldsomt', når han skulle mødes med os journalister, kiggede han op med næsten bedrøvede øjne og sagde - »ja«.
»Det er jo frustrerende«, forklarede Lars Jørgensen, der prøvede at blive i det diplomatiske spor, »at bruge så mange kræfter og så meget tid på at forberede sig til sådan en opgave, som denne turnering er, og så opleve at blive ramt af dommerkendelser, der går én imod. Og som hindrer, at man når frem til det mål, man stræber imod«.
Og så gik Lars Jørgensen ellers med tunge skridt tilbage til omklædningsrummet - efter at han dog indledningsvis havde sagt, at det nu gælder om at samle sig til kampen om 3.-pladsen mod Füchse Berlin, der tabte sin semifinale 25-24 til THW Kiel.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Bravoråb og udvandring: Refns Cannes-film deler vandene
'Only God Forgives' er blevet vist for verdenspressen i formiddag i Cannes.
Regeringen freder kristendomsfaget
Danmarks bedste netavis koster penge fra i dag
Uefa bremser fodboldens vanvidsøkonomi
Jagten på sportslig succes har skabt et opskruet pengekapløb i europæisk fodbold.
Danmarks rastløse filmstjerne fylder 40
Ingen grænser: Hundredvis af barer må holde åbent døgnet rundt
Redningsarbejdere: Få chancer for at finde flere overlevende
Redningsindsatsen efter mandagens tornado nærmer sig en ende.
Kinesiske studerende laver fremtidens bud på en blindestok
Uroligheder i Stockholm: Brændende biler og stenkast mod politiet
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Håndbold
Tophistorier Sport
Seneste resultater
Seneste TV Sport
21. maj. KL. 10.37 TV Brøndbyfans i ekstase: »Aldrig, aldrig gi'r vi op!«
18. maj. KL. 20.25 TV Fodboldfans og politi i voldsomme kampe efter Madrid-derby
14. maj. KL. 07.47 TV Fodboldtriumf endte i gadekampe i Paris
13. maj. KL. 15.25 TV Verdens værste målmandspræstation
10. maj. KL. 07.39 TV Dødfald inden America's Cup: OL-guldvinder fanget under katamaran i 10 minutter
Golfchef indrømmer: Forbyder støttet putning fordi det gør det umuligt at afsløre afdøde golfspillere
McDonaldskurven