Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Nike løbetrøje til ham
Den optimale løbetrøje til ham der kan bruges alene eller som lag på lag til de kolde løbeture.
Pluspris 465 kr.
Alm. pris 550 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 169 kr.
Alm. pris 200 kr
|
|
Pluspris 255 kr.
Alm. pris 300 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 349 kr
|
|
Pluspris 465 kr.
Alm. pris 549 kr
|





AG København er mester igen og klar til Champions League
Mestre. AGK er klar til endnu et attentat på Champions League-trofæet. - Foto: ANDERS BROHUS
Der var spænding om resultatet i den anden DM-finale. Ikke om mesterskabet.
Seneste Nyt
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Med en sejr på 22-21 lod AG København sig ikke overrumple i den anden DM-finale og sæsonens sidste kamp i mændenes håndboldliga. Og dermed var klubbens andet mesterskab i træk og en ny plads i Champions League en kendsgterning.
Nok var der spænding om udfaldet – men aldrig om mesterskabet. For det blev vundet af AG København i den første finale, hvor BSV blev slået så stort, at returkampen i Herning lørdag aften var reduceret til en ’showkamp’.
LÆS OGSÅ AG København vinder stort i den første DM-finale
Chancen for at indhente AG Københavns forspring på hele 11 mål fra den første finale i Aarhus var ikke eksisterende. Men det næstbedste – at vinde kampen isoleret – var en mulighed, hvis BSV kunne holde fast i den meget, meget offensive og aggressive forsvarstaktik, jyderne åbnede kampen med.
Overraskende pauseføring
De forsøgte alt, hvad de kunne, BSV-spillerne. De lagde ud med en ’løs’ mandsopdækning af Mikkel Hansen og Olafur Stefansson, og dét skabte forvirring og usikkerhed i AGK’s kombinationsspil – hvilket resulterede i en række tekniske fejl.
Og da der samtidig var snert og kraft i BSV-afslutningerne, ikke mindst hos ekslandsholdsspilleren Mads Ø. Nielsen, der scorede fire mål i første halvleg.
LÆS OGSÅ Svensk stjerne skal sende AGK det sidste stykke mod toppen
BSV gik overraskende til pausen med en føring på 12-11, også skabt på godt målmandsspil af Niklas Landin, der spillede afskedskamp i Boxen – han skal nu optræde for Rhein-Neckar Löwen i den tyske bundesliga.
Og midtvejs i halvlegen førte BSV med 8-3 mod et noget forbavset københavnerhold, som måtte tage en timeout efter 10 minutters spil.
Fremragende Hvidt
Efter pausen fortsatte BSV med optimisme og stor energi – men selv om jyderne fik presset AGK-stjernerne på flotteste vis og pressede dem til at levere et angrebsspil, der var mere gråt end gyldent i sæsonens sidste kamp, så kunne BSV ikke udbygge forspringet.
Og det skyldtes ikke mindst godt arbejde af målmanden Kasper Hvidt, der gennem kampen havde 20 redninger. Og så sørgede skytten Mads Larsen for – med fire mål – at AGK kunne holde trit scoringsmæssigt og bringe sig foran i slutfasen til resultatet 22-21.
Hos BSV var Mads Ø. Nielsen en stærk profil med 7 scoringen, flittigst i kampen.
FACEBOOK: Bliv ven med Politiken
Se også
Sjældent interview med Assad: Jeg er kommet for at blive
En kaptajn flygter ikke fra sit skib under et stormvejr, siger Assad.
TV-redaktøren efter granprixsejr: Nu begynder spekulationerne og konflikterne
Nej tak: Se 10 gode fisk og skaldyr, som vi sender ud af Danmark
Britisk politi leder efter seks rengøringsfolk i Madeleine-sag
En gruppe rengøringsfolk blev aldrig afhørt af det portugisiske politi.
Svenskerne triumferer i VM-finale på hjemmebane
Gatsby, glamour og piskende regn
Kystbyer på Sjælland og Fyn oplever større stormfloder
Især Sjælland og Fyn har fået større risiko for oversvømmelser på havne og andre kyststrækninger. Det skaber behov for mere effektiv kystsikring, men regeringen vil ikke give kommunerne større beføjelser på området.
Pilen peger i retning af bundseedning til FCK
Vådt marathon fik mindre opbakning: »Det var skidt for publikum«
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Håndbold
Tophistorier Sport
Seneste resultater
Seneste TV Sport
18. maj. KL. 20.25 TV Fodboldfans og politi i voldsomme kampe efter Madrid-derby
14. maj. KL. 07.47 TV Fodboldtriumf endte i gadekampe i Paris
13. maj. KL. 15.25 TV Verdens værste målmandspræstation
10. maj. KL. 07.39 TV Dødfald inden America's Cup: OL-guldvinder fanget under katamaran i 10 minutter
8. maj. KL. 15.34 TV »For eftertiden vil Ferguson stå som den største manager i fodbold«
Basim og Blachman værter på næste års internationale Melodigrandprix
Din nabos musikanlæg