Annonce
Annonce
Annonce
Håndbold 2. jun. 2012 KL. 22.56

AG København er mester igen og klar til Champions League

Der var spænding om resultatet i den anden DM-finale. Ikke om mesterskabet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Med en sejr på 22-21 lod AG København sig ikke overrumple i den anden DM-finale og sæsonens sidste kamp i mændenes håndboldliga. Og dermed var klubbens andet mesterskab i træk og en ny plads i Champions League en kendsgterning.

Nok var der spænding om udfaldet – men aldrig om mesterskabet. For det blev vundet af AG København i den første finale, hvor BSV blev slået så stort, at returkampen i Herning lørdag aften var reduceret til en ’showkamp’.

LÆS OGSÅ AG København vinder stort i den første DM-finale

Chancen for at indhente AG Københavns forspring på hele 11 mål fra den første finale i Aarhus var ikke eksisterende. Men det næstbedste – at vinde kampen isoleret – var en mulighed, hvis BSV kunne holde fast i den meget, meget offensive og aggressive forsvarstaktik, jyderne åbnede kampen med.

Overraskende pauseføring
De forsøgte alt, hvad de kunne, BSV-spillerne. De lagde ud med en ’løs’ mandsopdækning af Mikkel Hansen og Olafur Stefansson, og dét skabte forvirring og usikkerhed i AGK’s kombinationsspil – hvilket resulterede i en række tekniske fejl.

Og da der samtidig var snert og kraft i BSV-afslutningerne, ikke mindst hos ekslandsholdsspilleren Mads Ø. Nielsen, der scorede fire mål i første halvleg.

LÆS OGSÅ Svensk stjerne skal sende AGK det sidste stykke mod toppen

BSV gik overraskende til pausen med en føring på 12-11, også skabt på godt målmandsspil af Niklas Landin, der spillede afskedskamp i Boxen – han skal nu optræde for Rhein-Neckar Löwen i den tyske bundesliga.

Og midtvejs i halvlegen førte BSV med 8-3 mod et noget forbavset københavnerhold, som måtte tage en timeout efter 10 minutters spil.

Fremragende Hvidt
Efter pausen fortsatte BSV med optimisme og stor energi – men selv om jyderne fik presset AGK-stjernerne på flotteste vis og pressede dem til at levere et angrebsspil, der var mere gråt end gyldent i sæsonens sidste kamp, så kunne BSV ikke udbygge forspringet.

Og det skyldtes ikke mindst godt arbejde af målmanden Kasper Hvidt, der gennem kampen havde 20 redninger. Og så sørgede skytten Mads Larsen for – med fire mål – at AGK kunne holde trit scoringsmæssigt og bringe sig foran i slutfasen til resultatet 22-21.

Hos BSV var Mads Ø. Nielsen en stærk profil med 7 scoringen, flittigst i kampen.

FACEBOOK: Bliv ven med Politiken