Annonce
Annonce
Annonce
Håndbold 5. sep. 2012 KL. 09.28

Den svenske Mikkel Hansen er manden, der gør forskellen

Med Kim Andersson på holdet er KIF Kolding København titelfavorit i mændenes hondboldliga, vurderer eksperten Bent Nyegaard.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Premiererunden

Onsdag
19.00: Skjern ? Ringsted

19.00: SønderjyskE ? Mors-Thy

19.00: Nordsjælland ? Viborg HK

19.00: Ribe-Esbjerg ? BSV

19.30: Skanderborg ? KIF Kolding

19.30: Aalborg Håndbold ? Skive fH

20.45: Tvis Holstebro ? Aarhus

Svenske Kim Andersson er danske Mikkel Hansen – med venstre hånd.

Så kort kan det siges, mener håndboldeksperten og TV 2-kommentatoren Bent Nyegaard, som er af den opfattelse, at Kim Andersson stort set kan det samme som verdens bedste spiller.

»Han kan spille 60 minutter for fuld damp, hvis det skal være. Han er fantastisk i begge ender af banen, han er stærk i kontraspillet, hans afleveringsspil er unikt – og når han bevæger sig rundt på banen, har Kim Andersson samme overblik som Mikkel Hansen«, fastslår Bent Nyegaard på denne dag, hvor den hjemlige håndboldliga fløjtes i gang.

Men når det alligevel er Mikkel Hansen og ikke Kim Andersson, der har status som ’verdens bedste’, skyldes det efter Nyegaards vurdering, at Hansen er en anelse bedre på det helt specifikke, individuelle plan – nemlig den særlige evne til at afgøre kampe i de mest kritiske faser.

LÆS OGSÅKIF Kolding henter svensk verdensstjerne

Nu gør Kim Andersson sin entré i den danske liga – som esset i KIF Kolding Københavns angreb. Og hans opdukken i den ’tværnationale koalition’ gør forskellen i guld, mener Bent Nyegaard.

»Med Andersson på holdet bliver det nye hold for stærkt for de andre. Hans tilstedeværelse forandrer hele billedet – nu er KIF Kolding København guldfavorit«.

Der er noget at spille om
Det går de måske nok med til hos sidste års sølvvindere, BSV Bjerringbro-Silkeborg, men klubbens direktør, Frank Lajer, er ikke skræmt. Han mener, der er noget at spille om.

»Med Kim Andersson på holdet har KIF Kolding København lagt sig i front i favoritfeltet, men et hold af AG Københavns styrke er der ikke tale om«, siger BSV-direktøren – og peger på fraværet af eksempelvis de islandske stjerner Valur Sigurdsson og Olafur Stefansson.

Og Aalborgs debuterende cheftræner, ekslandsholdsspilleren Nikolaj Jacobsen mener det samme. »Koldingfusionen har det bredeste hold – hvis man altså kan få det til at fungere. Men jeg synes, der er flere gode hold, mange har forstærket sig godt, og jeg er særdeles tilfreds med den trup, jeg råder over. Derfor ser jeg frem til turneringen med spænding. Den bliver jævnbyrdig i toppen – og i bunden«.

LÆS OGSÅØkonomien er på plads hos hele Danmarks håndboldhold

Både Bent Nyegaard, BSV-træneren Carsten Albrektsen og Aalborgs Nikolaj Jacobsen er enige om, at der er fire hold, der vil skille sig ud og lægge sig – når grundspil og slutspil er overstået – på de fire semifinalepladser: KIF Kolding København, BSV, Aalborg og Skjern. Og skal der komme rod i det regnskab, skal der leveres overraskelser af, ja af hvem?

»Tvis Holstebro«, mener Carsten Albrektsen.

»Aarhus og Tvis Holstebro«, lyder det fra Nikolaj Jacobsen.

»Jeg har svært ved at få øje på overraskelserne, men Tvis og Aarhus ser ud til at blive nr. 5 og 6. Deres opgave bliver at dæmme op for de andre hold og så ellers sikre sig adgang til slutspillet. Der skal de så forfølge deres overraskelseschance, men for mig er de fire semifinalehold givet«, siger Bent Nyegaard.

I træner- og spillerkredse tales der om Aalborg som et hold på vej tilbage i toppen – anført af den norske verdensklassespiller Kristian Kjelling. Bent Nyegaard mener, vi kommer til at opleve Kjelling fra hans absolut bedste side, godt inspireret af den nye cheftræner, Nikolaj Jacobsen.

»Jeg håber, de kloge hoveder får ret«, siger en grinende Jacobsen til Politiken. »Vores målsætning er en plads i semifinalerne. Og jeg synes, det er en acceptabel målsætning, vi bør kunne realisere. Jeg har fået et hold, der er en god blanding af unge og rutinerede spillere, af gode individualister og holdspillere. Det er en fornøjelse at arbejde med dem«.

Mads Larsen skal skoles
Blandt de nye spillere i Aalborg er eks-AGK’eren Mads Larsen, blot 21 år. Han er venstre back som Kjelling, men for at han skal få en stærkere og anderledes rolle i Aalborg, har Nikolaj Jacobsen valgt at placere den skudstærke Mads Larsen på playmakerpladsen.

»Det er en rolle, Mads skal skoles i – og jeg er overbevist om, at det også bliver hans placering på landsholdet fremover«, vurderer cheftræner Jacobsen, der gennem sæsonen også skal arbejde på at udvikle Mads Larsen defensivt.

Hvilke spillere vil lyse stærkest på den danske håndboldhimmel i den kommende sæson? »Mon ikke det bliver Kim Andersson og Kristian Kjelling«, svarer Bent Nyegaard. »Jeg tror, de bliver meget markante på deres hold«.

Og hvad siger Kim Andersson selv – inden sin debut i aften mod Skanderborg, en kamp, der spilles i Forum Horsens?

»Jeg håber, jeg kan bidrage med noget godt. Jeg spiller altid ud fra drømmen om at blive bedst, jeg spiller bestemt ikke kun for sjov – og når jeg er kommet til Danmark, er det for at blive dansk mester. Jeg ved, det kommer til at tage tid at skabe et stærkt hold, men jeg var ikke flyttet til denne klub, hvis jeg ikke havde troet på, at vi kan blive bedst i Danmark – og bedst i Europa. Min tidligere klub Kiel blev ikke skabt på én dag, det tog tid. Og det kommer det også til at gøre for os her i Kolding«, siger Kim Andersson, som spiller på en treårig kontrakt.