Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Håndbold 17. mar. 2009 KL. 08.20

Danske dommere tilbudt bestikkelse

Et dommerpar blev tilbudt bestikkelse for at hjælpe Rumænien til håndbold-VM. Danskerne meldte bestikkelsesforsøget, men intet er sket i sagen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Sagerne om korruption i håndboldverdenen når nu også Danmark.

To danske topdommere blev i juni 2008 tilbudt omkring 224.000 kroner hver for at hjælpe Rumænien i en VM-kvalifikationskamp mod Montenegro.

Det danske dommerpar Martin Gjeding og Mads Hansen takkede nej til tilbuddet og indrapporterede forsøget på bestikkelse til både Dansk Håndbold Forbunds (DHF) dommerudvalg og det europæiske håndboldforbund (EHF), men intet er sket i sagen.

»Jeg har ikke betragtet dette som nogen alvorlig sag. Der er jo ikke grund til at rapportere noget videre, når Mads og Martin sagde nej til tilbuddet«, siger formanden for DHF's dommerudvalg, Ole F. Petersen, til Jyllands-Posten.

DHF-toppen kender ikke sagen
Denne holdning deles dog ikke af DHF's direktør, Morten Stig Christensen,

»Hvis ledelsen i DHF havde vidst noget i denne sag, havde vi straks reageret. Jeg har tidligere gjort det klart for vores dommerudvalg, at alle sager af denne slags skal sendes videre til os«, siger Morten Stig Christensen.

Han undrer sig ligeledes over, at det europæiske håndboldforbund intet har foretaget sig.

»Det er rystende. Disse oplysninger understreger, at det er på høje tid med en radikal kulturændring i håndboldens verden«, siger DHF-direktøren.

Tyskere under anklage
I en anden sag om dommerbestikkelse besluttede det tyske håndboldforbund mandag at suspendere topdommerne Frank Lemme og Bernd Ullrich.

Ifølge det tyske magasin Der Spiegel blev dommerparret i 2006 taget i en lufthavnstold med 50.000 dollar, cirka 286.00 kroner i bagagen, da de vendte hjem fra Rusland efter at have dømt en Europa Cup-finale.

Ritzau

Annonce
Danmark
28. maj. KL. 12.51
Sommer? Den seneste uges sommervejr bliver nu afløst af mere køligt og ustadigt vejr. - Foto: Lars Hansen

DMI: Det var dén sommer - i hvert fald for nu

Var varmen varet ved, havde det været en katastrofe, siger DMI.

Internationalt
28. maj. KL. 12.25 opdateret KL. 12.32
overgreb. Over 90 mennesker - heraf mange børn - blev dræbt efter massakren i Houla. Billedet viser angiveligt ligene. - Foto: Anonymous/AP

Fredsmægler er ankommet i Syrien kort tid efter massakrer

Den internationale fredsmægler Kofi Annan skal mødes med politiske ledere.

iByen
28. maj. KL. 12.36
gadefest. Distortion bryder løs fra på onsdag og ugen ud - nu også med pop up-fester i Ishøj, Skovbrynet og Ballerup. - Foto: Nick Levin (arkiv)

Guide: Din Distortion

Ud på gaden med dig! Ibyen har været på opdagelse i årets program og guider dig til ugens sjoveste Distortion-arrangementer.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Stil. Britisk stil, parisisk stemning og et indbydende spisekort, som holder, hvad det lover - og lidt til. Nimb serverer velsmagende og veltillavede retter til rimelige priser. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 12.10

Et gastronomisk løft til overkommelige priser

ibyen anbefaler

restaurant & cafe