Annonce
EM i håndbold 27. jan. 2012 KL. 19.54

Mikkel efter nyt mirakelmål: Jeg var heldig

Jeg var ikke supergodt skydende, erkender Mikkel Hansen, der dog scorede direkte på frikast.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det er en lettet Mikkel Hansen, der ser tilbage på 60 hæsblæsende minutter, da Danmark i semifinalen besejrede Spanien med 25-24.

Dermed er Danmark klar til finalen ved EM i håndbold i Serbien.

»Det holdt hårdt, men vi er selvfølgelig glade for at være videre«, siger Mikkel Hansen til TV 2.

Jeg var heldig
Efter tre afbrændere i første halvleg lignede det en sjælden, målløs halvleg for den danske superskytte.

Men direkte på frikast i overtiden fik han alligevel på imponerende vis klemt bolden ind i det spanske mål og dermed øget den danske pauseføring fra et til to mål.

»De var alle sammen små i den spanske mur. Jeg var heldig, at bolden snittede en og røg ind. Det var godt mentalt før anden halvleg«, lyder det fra Mikkel Hansen.

4 mål på 12 afslutninger
Han brugte 12 skud til sine fire mål, men imponerede til gengæld med en stribe blændende frispilninger til sine holdkammerater.

»I dag var jeg ikke supergodt skydende, og når det ikke kører, så må jeg spille holdkammeraterne, og det lykkedes fint i dag«, siger Mikkel Hansen, der fortæller, at stemningen i det danske omklædningsrum var høj efter kampen.

»Folk var rimelig meget oppe at ringe, vi er kommet i finalen fra baghjul. Og det var en sjov kamp i dag«, siger Mikkel Hansen.

ritzau

Annonce
Politik
24. maj. KL. 02.58
topmøde. EU's stats- og regeringschefer har været samlet til et ekstraordinært møde i Bruxelles, som begyndte klokken 19 og sluttede omkring klokken 01. - Foto: GEERT VANDEN WIJNGAERT/AP

Thorning øjner vækstpakke trods uenigheder

Den franske præsident møder modstand mod de såkaldte euroobligationer.

Internationalt
23. maj. KL. 22.01

Hollywood fik hemmeligt indblik i drabet på bin Laden

CIA har givet stjerneinstruktør detaljer om aktionen mod Osama bin Laden, som nu bliver til en film.

Politik
24. maj. KL. 03.00

Pensionsmilliarder skal være ny vækstmotor

Pensionskassernes formuer indgår nu som en del af trepartsforhandlingerne i et forsøg på at skabe vækst.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Tidsspring. Agent J, spillet af Will Smith, springer fra toppen af en sky-skraberen og lander i 1969. - Foto: Disney / PR
23. maj. KL. 20.00

Habit-mændene er tilbage med højt begavet pjat

ibyen anbefaler

restaurant & cafe